Спеціальні потреби

Американський Конгрес про місію НАТО у світі


З часу завершення Другої світової війни роль НАТО, як також і його завдання, сильно змінилися. Чи зможе група з 26 країн перетворитися на всесвітній альянс безпеки? Саме цьому питанню були присвячені нещодавні слухання в Комітеті з закордонних справ Палати представників США.

Коли НАТО було створено – 1949-го року – його місією був захист країн Західної Європи від можливої агресії з боку Радянського Союзу. Сьогодні війська альянсу воюють в Афганістані, підтримують стабільність в краю Косово – виконують різноманітні завдання, які виходять далеко за межі первинної мети організації. Можливо, настав час визнати ці зміни та перетворитися на справжній всесвітній альянс безпеки, членами якого зможуть стати Японія, Австралія та інші країни?

Конгресмен Том Лантос зазначає: “Що, окрім слова “атлантичний” зупиняє Австралію від того, аби стати членом НАТО? Чи не буде командувач об'єднаними силами почуватися більш впевнено, зустрічаючи глобальні загрози, якщо він матиме справді глобальні об'єднані сили НАТО?”

Верховний головнокомандувач об'єднаними силами НАТО в Європі Бенц Креддок погодився з можливими перевагами всесвітнього альянсу, але вказав на можливі перепони:

“З перспективи планування та підготовки у штаб-квартирі альянсу, ми зацікавлені в розширенні. Але це, насамперед, – політичне рішення. Я думаю, що це стане визнанням того, що рівень загроз є глобальним. І, чесно кажучи, він не відповідає політичної волі країн-членів альянсу протидіяти загрозам такого рівня”.

Чимало країн, які надсилають свої війська для виконання місій альянсу, таких як операція в Афганістані, накладають певні обмеження на те, як саме їхні війська можуть бути використані. Експерт з питань національної безпеки Стівен Лерребі зазначає:

“Це – виклик та загроза єдності. І тому, на мій погляд, настільки важливо, щоб ці обмеження були мінімальними, або взагалі скасованими. Інакше це негативно позначиться на єдності альянсу та його ефективності”.

У той же час, країни-члени альянсу взагалі ставлять під сумнів свою майбутню участь в операціях НАТО в Афганістані. Так, канадський прем'єр-міністр Стівен Гарпер заявив, що в разі, якщо не буде досягнуто консенсусу між громадянами та парламентом щодо подальшої участі Канади в місії НАТО в Афганістані, канадські війська будуть виведені з цієї країни.

XS
SM
MD
LG