Спеціальні потреби

Українській Конституції виповнилося 11 років


Сьогодні в Україні відзначають державне свято – День Конституції. Водночас щороку політики виголошують заяви про необхдність змінювати основний закон, за яким живуть українці.

Українська Конституція дуже молода, сьогодні їй виповнюється 11 років. Однак, за цей час її вже встигли декілька разів підправити, при цьому постійно говорячи про необхідність подальших змін.

Вранці 28 червня 11 років тому після бурхливої конституційної ночі народився основний закон. Тоді, 1996-го року також вирувала політична криза, Президент Кучма обіцяв ввести пряме президентське правління, якщо депутати і далі тягнутимуть з ухваленням основного закону. Під загрозою такої перспективи, спікер Олександр Мороз наказав закрити виходи з парламенту і голосувати постатейно всі конституційні норми. Вранці, втомлені, але задоволені депутати фотографувалися разом з Олексндром Морозом та Леонідом Кучмою, заявляючи про початок нової конституційної ери в історії України.

Однак, доля Конституції не була легкою. Якщо спочатку Леонід Кучма торгувався за якнайбільші президентські повноваження, то 2003-го року, не маючи змоги втретє посісти президентське крісло, виступив ініціатором ревізії основного закону в частині передачі повноважень парламенту та уряду. Тоді подейкували, що Леонід Данилович бачить свої політичні перспективи саме там. Змінити Конституцію вияилося дуже складним завданням навіть для Кучми, це стало можливим після компромісу в ході Помаранчевої революції. Дехто вважав, що тоді Ющенко добровільно віддав владу. Однак сам нинішній президент зрозумів всі підводні течії пропонованих Кучмою змін лише 2006-го року, коли нова Конституція, обмежена в частині президентських повноважень, стала реальністю.

Після призначення Прем’єром Віктора Януковича, Віктор Ющенко все частіше почав казати про необхідність повної ревізії Конституції. У цьому сенсі прем’єр поділяє плани президента, але їхні пропозиції щодо суті змін залишаються кардинально протилежними. То ж не виключено, що нова Конституція стане топ-темою української політики відразу після дострокових виборів.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG