Спеціальні потреби

ВІЛ-позитивні матері не відмовлятимуться від немовлят?


206 немовлят, народжених ВІЛ-інфікованими мамами, не потрапили в інтернат і залишилися у своїх родинах. А дев’ятеро дітей, які були народжені такими жінками і віддані до державних установ, знову повернулися додому. Це заслуга проекту МАМА+, який два роки діяв в Україні. Проект заснувала організація “Лікарі світу – США”.

Як каже Томас Догерті, виконавчий директор цієї волонтерської організації, це стало відповіддю на сумну статистику, за якою від кожної п’ятої дитини, ВІЛ-позитивні матері відмовляються відразу ж після пологів:

“Незнання про ВІЛ СНІД та шляхи його передачі; пов’язана з ВІЛ стигма та дискримінація як у родинах, так і в медичних та соціальних закладах; фінансові труднощі; відсутність соціальної та психологічної підтримки – усе це призводить до того, що дітей таких матерів виховують в інтернатах замість своїх родин. Чим можна зарадити? Над цим питанням ми з нашими партнерами й донорами почали міркувати два роки тому. І, працюючи разом, знайшли відповідь”.

Як розповідає Догерті, ідея проекту полягала в тому, щоб розшукати ВІЛ-інфіковану жінку, яка переживає кризу, ще у пологовому будинку, переконати залишити новонароджену дитину в сім’ї, а відтак забезпечити постійною опікою – інформаційною, психологічною, матеріальною.

Голова регіональної місії агентства Ерл Гаст каже, що проект МАМА+, фінансований Агентством США з міжнародного розвитку, виявився винятково успішним:

“Добра новина полягає в тому, що серед родин, з якими ми працювали під час цього проекту, 98% дітей, народжених ВІЛ-позитивними мамами, залишилися у своїх сім’ях. Тобто практика відмов від дітей суттєво скоротилася”.

Проте погана новина, каже Ерл Гаст, полягає у тому, що епідемія СНІДу в Україні далі зростає. Кількість ВІЛ-інфікованих вагітних жінок тут збільшується на 20% щороку. А отже, щороку зростатиме й кількість відмов від дітей, народжених такими матерями. Керівник Агентства США закликав Уряд України продовжити зусилля, розпочаті проектом МАМА+. Наразі ж фінансування цього проекту перебере на себе Всеукраїнська мережа людей, що живуть з вірусом ВІЛ СНІДу.

За даними Міністерства охорони здоров’я, за весь період епідемії в Україні від ВІЛ-інфікованих жінок народилося близько 15 тисяч дітей. А лише за минулий 2006-й рік таких дітей народилося близько трьох тисяч.

Медики твердять: більшість дітей, народжених ВІЛ-позитивними мамами, здорові. Якщо ж вживати вчасних профілактичних заходів, то ризику передачі вірусу від матері до дитини вдається повністю уникнути.

Мінохорони здоров’я наводить і таку статистику. Кожна десята ВІЛ-позитивна жінка про свій статус дізнається лише тоді, коли потрапляє в пологовий будинок.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG