Спеціальні потреби

Місцеві бюджети складатимуть ефективно та економно


Понад два десятки українських міст успішно запровадили цільовий метод складання місцевих бюджетів. Допомогу в цьому надало Агентство США з міжнародного розвитку. Міські голови відзначають, що новий спосіб складання та контролю за виконанням кошторисів дозволяє економити мільйони гривень бюджтних коштів.

Цільовий метод складання місцевих бюджетів у Європі та Сполучених Штатах використовують із середини минулого століття. Порвіняно із прийнятим на пострадянському просторі постатейним способом складання кошторисів довело свою більшу ефективність. Головна відмінність – гроші місцевої громади не йдуть на фінансування установ, а на розроблені ними програми. Причому лише ті, які принесуть конкретні результати.

Одним із перших нові правила освоїли на півдні України – у Миколаєві. За рік бюджет міста зріс на половину – до 560 мільйонів гривень. Міський голова Володимир Чайка із захопленням розповідає про їхню дієвість:

“Наші фахівці навчилися зараз як економити кошти і яким чином ефективно виділяти їх на ту чи іншу галузь. Кошти не розпорошуються, а направляються конкретно на ті програми, які надали нам люди. І друге – сьогодні кожен житель міста Миколаїв може продивитися бюджет і спитати, чи відповідає він сьогодні реаліям”.

Крім того цей метод передбачає спільну участь у фінансуванні самих громадян. Якщо вони, скажімо, хочуть відремонтувати дах свого будинку – звертаются до місцевої влади і пропонують свій внесок у проект. Це дозволяє уникнути марнотратсва, говорить Чайка:

“В одному із проектів місто взяло на себе тягар покривати відсотки на іпотечні кредити для молодих родин. Сам же кредит – повертають майбутні новосели”.

За сприяння Агенства США з міжнародного розвитку на нову систему вирішили перейти понад 80 українських міст. Посол США в Україні Вільям Тейлор задоволений, що допомога його країни не марна:

“Кожного року все більше українських міст розуміють вигоди програмно-цільового методу складання бюджетів. Бо це не тільки підвищує прозорість, ефективність і відповідальність у використанні коштів у ваших містах. Без сумніву, ця модель дозволяє суттєво покращити якість життя у ваших містах”.

У населених пунктах, які успішно випробували новий метод, створюють регіональні центри. Вони навчатимуть успішним практикам колег із інших українських міст.

Інше за темою

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG