Спеціальні потреби

Об’єднання ГУАМ хоче створити енергетичний коридор


Створити енергетичний коридор через регіональну організацію ГУАМ і тим самим її посилити домовляються у Баку Президенти Грузії, України, Азербайджану та Молдови.

Від часу створення ГУАМ, організації, що спочатку об’єднувала п’ять країн, а нині в її складі залишилося чотири з них, вона претендувала на роль регіонального об’єднання, де досить сильними мали бути позиції України. Свого часу, ще за часів Леоніда Кучми до організації увійшли країни, які в той чи інший спосіб хотіли створити альтернативу СНД і продемонструвати приклад вдалої регіональної співпраці. Однак, особливої активності на теренах ГУАМ так і не спостерігалося. Спробу реанімувати організацію зробив Президент Віктор Ющенко, разом зі своїм колегою та кумом Михаїлом Саакашвілі. Тоді ідею посилення ГУАМ підтримали Польща та Прибалтійські країни, які не виключили свого входження до структури у майбутньому. На знак уваги до утворення Президент Польщі Лєх Качинський приїхав до Баку, де на черговому саміті зібралися лідери карїн членів організації.

Вперше від часу створення ГУАМ, Україна передала право керування іншій країні – Азербайджану. Баку, який нині є сильним гравцем у нафтогазовій сфері, має працювати над тим, як зробити із країн ГУАМ єдиний простір для видобування і транспортування нафти та газу. У цьому коридорі зацікавлена Польща та інші європейські країни, які нині прагнуть позбутися російської монополії на енергоносії. Основою для такої пропозиції став проект Євроазіатського нафтотранспортного коридору, головною ланкою якого є вже побудований нафтопровід “Одеса-Броди”, який буде добудовано до території Польщі.

Ще одним завданням український президент назвав забезпечення повноцінного функціонування зони вільної торгівлі без вилучень і обмежень, заснованої на правилах і нормах СОТ.

Також Ющенко запевнив, що Україна й надалі сприятиме знаходженню мирних політичних рішень у “заморожених” конфліктах. Як зазначив президент, загалом ГУАМ покликаний бути оплотом стабільності й розвитку в регіоні.

Традиційно політики запевняють, що ГУАМ не є організацією, яка створена як альтернатива гегемонії Росії на пострадянському просторі. Цікавим аспектом є й те, що Віктор Ющенко таки поросив своїх колег визнати Голодомор 30-их років геноцидом українського народу. Це те формулювання, з яким категорично не погоджується Москва.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG