Спеціальні потреби

Буш жорстко розкритикував політику Росії


Саміт лідерів країн Великої вісімки у Німеччині відбувається на тлі дедалі більшого погіршення відносин між Росією та США. Буш заявив, що дуже розчарований тим, що Росія відступила від задекларованого шляху демократичного розвитку і знову лякає Захід власним ракетним потенціалом. Путін, в свою чергу, звинуватив Сполучені Штати в імперіалізмі та диктаті і додав, що на цьому фоні саме він, Путін, залишається найбільшим демократом в світі.

У своїй промові на захист демократії, напередодні саміту, Джордж Буш розкритикував недемократичну, на його думку, політику Путіна:

“Реформи в Росії, які мали посилити громадянське суспільство – зійшли нанівець. Демократичний розвиток практично припинився”.

Буш говорить, що США та Росія дотримуються комплексної дружби і мають сильні робочі відносини. Це дозволяє обом країнам відкрито обговорювати розбіжності. Серед іншого, американський президент розкритикував Китай, Єгипет, Саудівську Аравію та Пакистан за уповільнення там демократичних реформ. Буш сказав, що знає про скептичне ставлення до свого плану розвитку свободи в світі, але підкреслив, що США будуть і далі сприяти встановленню демократії на планеті:

“Мета Америки, подолати тиранію у світі. Дехто вважає, що це робить мене інакомислячим президентом. Але якщо боротьба за свободу це інакомислення – то я з гордістю носитиму цей титул”.

Жорстка критика політики Росії напередодні саміту, може ускладнити хід двосторонньої зустрічі Буша та Путіна, запланованої на четвер. Путін наголошує на неприйнятності планів США розмістити елементи протиракетної системи в Європі. Посадовці США твердять, що це не несе жодної загрози для Росії,а лише має захистити від можливих атак з боку Ірану.

Директор Американського агентства з протиракетної оборони Генрі Оберінґ каже:

“Ми дуже стурбовані зараз через Іран, оскільки виглядає, що він повторює шлях, яким розвивалася Північна Корея 20 років тому”.

Путін відповів, що якщо Сполучені Штати не припинять встановлювати ці протиракетні системи, то Росія може націлити свої ракети на нові цілі в Європі.

Американська преса коментує загострення відносин між Росією та США в редакційних статтях. Столична “Вашингтон Таймс” називає поведінку Путіна загрозливою і говорить що існуючий консенсус між іншими членами Великої вісімки свідчить про те, що вони займуть більш жорстку колективну позицію проти Росії.

Газета “Вашингтон Пост” розмістила ще більш критичну статтю під заголовком – “Послання Путіну”. Газета пише, що Путін мусить усвідомити, що епоха “холодної війни” закінчилась. Настала інша ера, яка дозволила Путіну відвідати саміт клубу восьми країн, клубу, до якого він, очевидно, не належить. Стаття говорить, що Путін повинен отримати чітке послання, що репресії в Росії і закордонна дипломатія у радянському стилі зробить цю країну не більше, а менш впливовою в світі ХХІ-го століття.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG