Спеціальні потреби

З нового року російський газ для України подорожчає 


В Україні знову заговорили про газ – точніше про ціну, яку доведеться за нього платити. Приводом для цього стала резонансна заява російського Президента Володимира Путіна. Той пригрозив, що з наступного року його країна продаватиме газ українським споживачам значно дорожче. Ціна має бути вищою за світову на 12-17%, – вважає Путін. Оскільки півтора десятиліття Росія начебто продавала Україні газ задешево і втратила на цьому до п’яти мільярдів доларів.

Наміри Росії підвищити ціни на паливо для українських споживачів підтвердив посол цієї країни Віктор Чорномирдін. Щоправда зазначив – станеться це вже наступного року. До того часу, мовляв, вартість газу залишатиметься стабільною.

Заяви російських урядовців викликали миттєву реакцію українських чиновників. Заступник глави президентського Секратаріату Олександр Чалий, оперуючи цифровими показниками, доводить безпідствність звинувачень. Він каже, що понад десятиліття брав участь у переговорному процесі, а відтак знає, про що говорить.

Насправді, стверджує Чалий, протягом 1990-их років Україна нерідко переплачувала за російське паливо і купувала його за цінами вищими від світових. У цей час, коли західні споживачі купували газ по 67 доларів, українці платили – 80 доларів. Оскільки ціна для України була фіксованою.

Заспокоює громадян і міністр палива та енергетики Юрій Бойко. Він нагадує – Україна не купує російського газу. Її баланс складається із власного та середньоазійського палива. Відтак, заява російського президента – виключно політична, запевняє Бойко. Тим більше “Газпром” поки що не робив з цього приводу жодних заяв.

Однак оглядачі нагадують – російська монополія нещодавно уклала довгострокові контракти із середньоазійськими країнами, викупивши практично всі обсяги їхнього експортного палива. Ексклюзивним постачальником газу в Україну залишається зареєстрована у Швейцарії компанія “РосУкрЕнерго”.

Останні резонансні заяви пов’язують із підгтовкою до нових газових переговорів. Українським урядовцям знову доведеться домовлятися із “Газпромом” про обсяги та ціни палива на наступний рік. Цього тижня у Санкт-Петербурзі про це говоритимуть президенти двох країн – Ющенко і Путін.

XS
SM
MD
LG