Спеціальні потреби

З Росії депортували академіка Миколу Жулинського 


З Росії депортували академіка, радника Президента України Миколу Жулинського. Українське Міністерство закордонних справ вимагатиме від Росії пояснень, а сам Жулинський обіцяє, що справу так не залишить.

Про те, що він є персоною нон-грата, Микола Жулинський довідався лише, зійшовши з літака в аеропорту “Пулково”. Академік, радник президента приватно подорожував з дружиною і донькою до Санкт-Петербурга, щоб відвідати могилу родича. Проте, не пояснюючи причин, його затримали і депортували назад в Україну. На скликаній сьогодні, після повернення, екстреній прес-конференції Жулинський заявив, що обурений і справи так не залишить:

“Ну що це за порядки? Як це можна розцінювати? Путін у Європі заявляє про те, що Росія демократична країна. Яка ж це демократія, питається? Якщо ви маєте до мене якісь претензії, то логічно було б повідомити Міністерство закордонних справ, що мені заборонений в’їзд до Російської Федерації. Не повідомили. Ну добре, мене зупинили там. То повідомте, яка причина, чому я не маю права в’їжджати в Росію. Ніхто нічого не пояснює. Може б, вибачення попросили, що затримали? Ні, ніяких вибачень і слова ніхто не сказав. Можливо, якісь мені мінімальні умови намагалися створити – нічого також абсолютно. І я собі думаю – хіба це нормальні відносини двох країн, які є стратегічними партнерами?”

Українське консульство в Росії, яке втрутилося в інцидент, домоглося лише одного: Жулинському дозволили летіти літаком “Аеросвіту”, а не “Російських авіаліній”, – в останньому випадку йому довелося б три доби сидіти без їжі і постілі в прикордонному відділку.

Міністерство закордонних справ України вимагатиме від російської сторони пояснень. Про це заявив у середу журналістам очільник зовнішньополітичного відомства Арсеній Яценюк:

“Вчора ввечері українське Міністерство закордонних справ звернулося з надзвичайно наполегливою вимогою пояснити причини недопуску пана Жулинського на територію РФ. Зараз ми очікуємо відповіді”.

Як повідомив Яценюк, питання депортації Жулинського обговорюватимуть під час його завтрашнього візиту до Москви. Як він пообіцяв, ця тема буде головною на засіданні, у якому візмуть участь обидвоє міністрів закордонних справ.

Аналізуючи можливі причини інциденту, коментатори припускають, що вислання Жулинського стало відповіддю на депортацію з України російського громадянина. У вівторок з аеропорту Сімфорополя відпровадили російського політолога, лідера Євразійського руху Олександра Дугіна. Таку версію підтвердив сьогодні, відповідаючи на запитання журналістів і посол Російської Федерації в Україні Віктор Чорномирдін:

“Перед цим затримали в Криму нашого Дугіна, а в Петербурзі затримали вашого Жулинського”.

Втім, на думку багатьох аналітиків, якщо це відповідь, то вона неадекватна. Дугіну відмовили у в’їзді за порушення українських законів під час антинатівських виступів у Криму 2006-го року. Що ж до Жулинського, то він жодних законів Російської Федерації не порушував. Крім того, російські громадяни Дугін і Затулін були повідомлені про те, що їх в Україні оголошено персонами нон-ґрата, тоді як російські списки “небажаних українців” цілком засекречені.

У зв’язку з історіями взаємних депортацій лунають також голоси про те, що, мовляв, недопущенням дугіних та затуліних Україна лише наражає себе на удари у відповідь, а цим діячам створює зайвий піар. З такою думкою не згоден відомий правозахисник і публіцист Євген Сверстюк:

“Я думаю, що українська держава дуже слабо реагує на провокації російських спецслужб і таких людей, як Затулін. Звичайно, це люди, які самі себе дискредитують, досить показати їх по телебаченню, щоб люди побачили карикатуру на особу. Але вони натрапляють на своє середовище, і каламутять в ньому воду. Я вважаю, що українська держава повинна поводитися так, як кожна держава, закони якої іноземці ігнорують”.

Відео - найголовніше

Чотири уроки війни. Думки західних аналітиків. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:20 0:00
XS
SM
MD
LG