Спеціальні потреби

Країни Великої вісімки готуються до чергового саміту


Канцлер Німеччини Ангела Меркель у цю середу проводитиме щорічний саміт Великої вісімки, куди входять сім індустріальних демократичних держав і Росія. Втім останнє загострення стосунків західних країн з офіційною Москвою кидає тінь прохолоди на саміт, який пройде на балтійському приморському курорті на сході Німеччини.

Лише 11 місяців тому Володимир Путін гордо приймав гостей Великої вісімки у Санки-Петербурзі. Це була історична подія для Росії, відколи вона увійшла до складу групи 1997-го року. Тоді до її складу вже входили США, Японія, Канада, Великобританія, Франція, Німеччина та Італія. Багата на нафту та газ, не так давно дружня Росія розійшлася в поглядах із Заходом у питаннях Ірану, Косово та протиракетної оборони. Девід Саттер – фахівець з питань Росії у Вашингтоні говорить, що західні лідери мусять бути відвертими з Володимиром Путіном:

“Треба чітко дати росіянам зрозуміти, що ми не збираємося перевіряти нашу свободу слова на порозі. Ми твердо будемо наполягати, щоб вони повністю дотримувалися принципів нашої організації, частиною якої є також і вони”.

Саттер каже, що Росію не можна допускати на саміт Великої вісімки:

“Тепер це справді недоцільно, адже Велика вісімка є організацією демократичних держав. Економічно Росія не підходить сюди, навіть незважаючи на її прибутки від нафти та газу”.

Тепер у Великій вісімці з’явилося два нових лідери – японець Шинзо Абе та новий Президент Франції Ніколя Саркозі. Канцлер Німеччини Меркель має намір на цьогорічному саміті зосередитися на питаннях зменшення парникових газів та підвищення допомоги країнам Африки. Колін Бредфорд фахівець із глобальних економік з інституту Брукінґса у Вашингтоні говорить, що вплинути на процес кліматичних змін на планеті можливо і частково через Президента Буша, який змінив свою позицію щодо викидів вуглекислого газу:

“Позиція США з приводу змін клімату на планеті змінюється, особливо це стало помітно останніми місяцями, після виборів восени минулого року”.

Опозиційні демократи, які тепер правлять у Конгресі, підтримують заходи спрямовані проти глобального потепління. І як каже Бредфорд, розмови на саміті тепер перейдуть на якісно новий рівень:

“Це буде Велика вісімка плюс п’ять, тобто до розмов про кліматичні зміни долучаться Китай, Індія, Бразилія, Мексика та Південна Африка. Керівники цих п’яти країн вперше в історії будуть задіяні в обговореннях питань кліматичних змін”.

Бредфорд та інші хотіли б бачити розширення Великої вісімки, щоб вона стала більш представницькою глобальною групою. Втім, найближчим часом втілити це буде майже нереально з огляду на проблему з Росією, адаптування якої до групи найбільших промислових країн все ще не завершене.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG