Спеціальні потреби

Опитування свідчать: в Україні зріс рівень корупції 


Україна може втратити шанс отримати фінансову допомогу від американської урядової організацації “Виклик тисячоліття”. Щоб претендувати на багатомільйонний грант країна має показати успіхи в боротьбі із корупцією. Останні дослідження показують, що її рівень продовжує зростати.

Дві третини громадян України, які зверталися до державних органів минулого року стикалися із корупцією. А кожен четвертий зізнається, що особисто давав хабарі. Такі результати масштабного опитування, яке провели на замовлення американської державної корпорації “Виклик тисячоліття”. Експертів особливо бентежить те, що абсолютна більшість українців не бачуть покращення і вважають – за останні три роки ситуація лише погіршилася.

Українські урядовці погоджуються, що проблема існує. Але відповідальними за провал антикорупційної кампанії називають політичних опонентів. Принаймні в цьому переконує перший віце-премєр Микола Азаров:

“А хто прийшов 2005-го року до влади під гаслами боротьби із корупцією? Хто це гасло собі на щит поставив? Тому я не знаю, як відповісти, для кого ці результати невтішні”.

У президентському Секретаріаті називають такі оцінки неправдивими. Як і урядовці, вони переживають, що невтішна статистика стане перешкодою для отримання багатомільйонного гранту від корпорації “Виклик тисячоліття”. Адже для неї – це один із п’яти критеріїв успішності реформ. Корпорація вже дала на боротьбу із корупцією в Україні 45 мільйонів доларів. А незабаром має визначити, чи виділяти ще один значно більший грант. Але тепер посол США в Україні Вільям Тейлор застерігає, що ці гроші можуть віддати комусь іншому:

“Якщо боротьба із корупцією в Україні не матиме успіху і якщо наступні дослідження покажуть, що люди не бачать прогресу, то надання великого гранту буде під загрозою”.

Сума гранту ще не визначена, але експерти кажуть, що Україна може претендувати на суму від 500 мільйонів до 1 мільярда доларів. Причому гроші в рамках програми “Виклик тисячоліття” американці надають не в кредит – їх не треба повертати. Український уряд сам пропонує, на яку з програм їх витратити. Заступник голови Секретаріату Президента України Іван Васюник каже, що змарнувати таку унікальну можливість українські чиновники не хочуть:

“Я вважаю, що шанс є. Але цей шанс зокрема залежить і від способу виходу з політичної кризи”.

Чи скористається Україна цим шансом, ймовірно, стане відомо восени 2008-го року. Тоді знову оцінять результативність використання вже наданих грошей.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG