Спеціальні потреби

Сенат визначив принципи імміграційної реформи


В американському Сенаті наразі тривають дебати щодо законопроекту імміграційної реформи, запропонованого сенаторами Джоном МакКейном та Едвардом Кеннеді. Це – найкардинальніша зміна правил щодо видачі імміграційних віз до США за останні понад 40 років. Минулого четверга, після близько трьох місяців напружених переговорів між сенаторами з обох партій, у яких взяли участь і урядовці, було досягнуто згоди щодо основних принципів та компонентів реформи.

Остання хвиля імміграції – найбільша за всю історію США в абсолютних цифрах. Всього в США проживає понад 35 мільйонів іммігрантів або 12% від всього населення США. Нелегальних іммігрантів – близько 12 мільйонів, переважна більшість з яких – прибульці з Центральної та Латинської Америки, 40% з них – вихідці з Мексики. Cеред нелегальних іммігрантів чимало і українців. Імміграційна реформа пропонує шлях до легалізації для всіх нелегальних іммігрантів.

Сенатор-демократ Едвард Кеннеді каже: “Ми досягли домовленості щодо подвоєння кількості прикордонників, охорони наших кордонів, збільшення кількості інспекторів, посилення боротьби з контрабандистами та роботодавцями, які порушують наші закони. Ми досягли консенсусу щодо того, що 12 мільйонів працівників, які не мають документів, отримують шанс легалізуватися”.

Згідно із законопроектом, всі іммігранти, які прибули до США до початку цього року, можуть залишитися. Але вони мають сплати півтори тисячі доларів за оформлення документів та п’ять тисяч доларів штрафу, пройти перевірку на предмет вчинення незаконних дій у минулому та продемонструвати, що проживаючи у США, вони переважно мали роботу. Через вісім років вони набувають право подаватися на зелену картку.

Всі ці зміни запроваджуватимуть тільки після того, як буде посилений контроль на кордоні та введуть нові заходи, які унеможливлять прийом на роботу нелегальних працівників. Зокрема, планується побудувати стіну на кордоні з Мексикою, встановити 70 нових радарів та веж для спостереження, а також запровадити нові заходи ідентифікації, які допоможуть робо тодавцям відсіяти нелегалів.

Сенатор-республіканець Джон МакКейн каже, що ця реформа посилить охорону кордонів, а також зробить зрозумілим для роботодавців, що практика наймання нелегалів більше не буде дозволятися.

Експерт центру імміграційних досліджень Джон Вахала вважає, що імміграційна реформа покращить безпеку країни та підсилить її економіку:

“Згідно з нашими даними, імміграція загалом сприяє розвиткові економіки. Але великий компонент малокваліфікованих працівників переважно з країн Центральної та Латинської Америки призводить до негативних наслідків. Але оскільки вони мало заробляють, але живуть в країні з ліберальною, розвинутою економікою, то вони користуються її соціальною системою – охороною здоров`я, субсидіями, освітою.

Наше дослідження доводить, що на федеральному рівні нелегальна імміграція коштує близько десяти мільярдів доларів на рік. Це тому, що їхні роботодавці не хочуть їм платити більше. Кількість податків, які вони сплачують – а нелегальні іммігранти переважно сплачують податки – менша від загальної вартості соціальних послуг, якими вони користуються”.

Нові правила стосуватимуться і легальних іммігрантів. Головна мета реформи – змінити пріоритет у видачі дозволу на проживання з родинних зв’язків на освіту та високу кваліфікацію. Одруження з громадянкою чи громадянином США вже не буде автоматичною підставою для отримання зеленої картки.

Планується запровадження нової системи балів, за якої братиметься до уваги не лише родинний зв’язок, а і знання англійської мови, освіта та професійні якості. Нові обмеження стосуватимуться також і батьків американських громадян, які проживають за кордоном. Втім, законопроект вже зараз піддають жорсткій критиці, при чому з боку представників обох партій. Критики в Сенаті кажуть, що цей законопроект є нічим іншим як амністією всім нелегальним іммігрантам.

Сенатор-демократ Біл Нілсон зазначає: “Поки ми говоримо про амністію, кількість нелегальних іммігрантів зростає. Не виключено, що за цей тиждень незаконний перехід кордону зросте на 30%. На мою думку, ми починаємо не з того кінця – спочатку треба зміцнити кордони”.

Лідер демократичної більшості в Сенаті Гарі Рід погоджується, що законопроект не є ідеальним. Втім, він вважає, що це – гарний початок серйозного покращення імміграційної політики США:

“Законопроект, який ми обговорюємо і врешті-решті приймемо, надасть нам шанс посилити безпеку кордонів, запровадити ефективну систему верифікації щодо легального статусу при прийомі на роботу. Це також надасть можливість тим 12 мільйонам нелегалів вийти з тіні на світло американського життя”.

Найзапекліші дебати викликало положення законопроекту, яке запроваджує систему дворічних робочих віз. Ця віза може бути подовжена до трьох разів, але для цього треба повернутися до дому. Критики кажуть, що таке положення створить окрему верству працівників, які мають низьку зарплату та обмежені в правах. Не виключено, що чимало з них не захоче повертатися додому, а залишиться в США нелегально. До того ця програма створює нестабільність притоку робочої сили для американського бізнесу.

Інші політики, серед яких і Спікер Палати представників Ненсі Пелосі, критикують реформу за те, що вона надає пріоритет професійним якостям понад родинні зв’язки:

“Я маю серйозні заперечення щодо системи балів, яку запроваджує цей законопроект. Принцип об’єднання родин, який є фундаментом імміграційної політики США, руйнується”.

Однак Президент Буш, який оголосив імміграційну реформу, одним із пріоритетів свого президентства, сподівається, що йому вдасться підписати законопроект в найближчі місяці:

“Угода, якої ми сьогодні досягли, допоможе посилити охорону кордонів. Але що більш важливо, в її основі – повага до всіх людей. За цим законопроектом люди, які зараз нелегально проживають у США, не отримають амністії, але до них не будуть ставитися з ворожістю”.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG