Спеціальні потреби

Правозихисники не задоволені роботою Ніни Карпачової


Правозахисники звинувачують Ніну Карпачову у політичній заанґажованості. За перші сто днів після обрання нового-старого омбудсмена громадські активісти нарахували три випадки порушень нею принципу безсторонності. Вперше – коли з трибуни вже розпущеної Верховної Ради Карпачова заявила про неконституційність президентського указу, ставши тим самим на бік однієї із політичних сил. Вдруге – коли під час розслідування чигиринського інциденту уповноважена з прав людини намагалася виправдати правлячу партію та нерозголошувати історію з школярами, яких без відома батьків повезли до Києва на коаліційний мітинг. Третім вчинком, що дав підстави вбачати в її діях політичні мотиви, стало звернення Карпачової до омбудсмена Естонії, де вона висловлює обурення демонтажем пам’ятника радянському воїну-визволителю в центрі Талліна. Подібну стурбованість долею пам’ятників з боку держслужбовця, покликаного перейматися людськими долями, правозахисники розцінюють як виконання замовлення парламентської коаліції.

На тлі політично забарвлених заяв, кажуть громадські активісти, спостерігається бездіяльність у захисті прав людини. Скарги громадян відсилають у ті ж інстанції, на які вони поскаржилась. А на всі запити громадських правозахисних організацій омбудсмен відповідає проханням не втручатися в її діяльність. Уповноважений або нічого не робить, або принаймні про це нічого не відомо громадськості, – каже активіст альянсу “Майдан” Людмила Коваль:

“За 100 днів сайт повідомив про 3 відкритих провадження, про захист трьох громадян в Україні і за її межами і про участь омбудсмена в одному судовому процесі. І цим займався штат із 120 осіб із бюджетом 20 мільйонів”.

Громадяни не знайдуть захисту в омбудсмена, який замість незалежного арбітра, перетворився на гілку влади, – каже співголова Харківської правозахисної групи Катерина Левченко:

“Всі ми знаємо, що ніяким чином не були прокоментовані ксенофобні виступи голови комітету з питань прав людини, національних меншин пана Грача. Коли нещодаво міністр праці та соціальної політики заявив про те, що потрібно звільняти з роботи вагітних жінок, реакція була від громадських організацій, вчених, жіночих організацій, але реагування від уповноваженого з прав людини не було. Цей перелік можна продовжувати, але висновок сьогодні за результатами перших ста днів роботи Ніни Карпачрвої такий: поки що ми не бачимо ефективного захисту прав людини”.

Громадські правозахисники планують продовжити моніторинг дій омбудсмена, щоб добитися змін. Співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров каже:

“Наша мета змінити характер роботи уповноваженого. Вона має працювати не так, як працює сьогодні. Окрім того, слід співпрацювати із громадськими організаціями. Це критика, яка має бути почута”.

Нагадаємо: Ніна Карпачова виконує місію уповановаженого Верховної Ради з прав людини ось уже 9 років, відколи в Україні з’явилася посада омбудсмена. 8 лютого цього року Карпачову, на той час члена Партії регіонів, втретє призначили на цю посаду, попри протести громадських правозахисних організацій та європейських спостерігачів. Останні заявляли про неприпустимість для уповноваженого з прав людини представляти будь-яку з політичних партій.

XS
SM
MD
LG