Спеціальні потреби

Конгрес розгляне законопроект про імміграційну реформу  (ВІДЕО)


Цього тижня американський Сенат мав розглядати законопроект щодо імміграційної реформи, внесений сенаторами Джоном МакКейном та Едвардом Кеннеді. Основна мета документа – одночасне підвищення безпеки кордонів та шлях до громадянства для нелегальних іммігрантів. Втім, несподівано початок дебатів був перенесений. І деякі бачать у цьому позитивну ознаку, кажучи, що переговори рухаються в правильному напрямку і вони можуть принести результат.

У США проживає близько 12 мільйонів нелегальних іммігрантів, переважна більшість з яких – прибульці з Центральної та Латинської Америки. 40% з них – іммігранти з Мексики. Згідно з чинним законодавством, прийнятим ще 1965-го року, основною підставою для отримання дозволу на проживання є родинні зв’язки. Сьогоднішня реформа – спроба зробити пріоритетними освіту та високу кваліфікацію.

Дослідник Центру імміграційних досліджень Джон Вахала, вважає, що саме рекордна за всю історію Сполучених Штатів кількість нелегальних іммігрантів робить ці зміни неможливими:

“Ми б хотіли, аби потік змінився в бік легальної імміграції висококваліфікованих працівників. Як показують наші дослідження, вони мають більше шансів досягти успіху в США. Але нелегальна імміграція перевантажує адміністративні можливості урядових агенцій, які займаються цим питанням. Багато людей змушені чекати 10 – 15 років, аби прибути до країни легально”.

Найбільшу суперечку викликає питання амністії для тих, хто вже перебуває в країні нелегально. Одна з пропозицій – вимога до нелегалів повернутися до дому і вже звідти розпочати процес легальної імміграції. Але такий шлях не задовольняє деяких сенаторів від Республіканської партії. Вони кажуть, що це – амністія, яка надається тим, хто прибув до цієї країни нелегально. Це – винагородження та пробачення людей, які скоїли злочин.

Президент Буш, який оголосив імміграційну реформу одним з пріоритетів свого президентства, сподівається, що сторонам вдасться домовитися:

“Найкращий шлях і, чесно кажучи, єдиний шлях – прийняти цей вичерпний законопроект на двопартійній основі. Тільки так ми можемо досягти результату”.

На думку Джона Вахала, серед лідерів обох партій згоди вже досягнуто – вони за амністію та зростання кількості іммігрантів. Справжній виклик – переконати американський народ:

“На Республіканській стороні – інтереси великого бізнесу, які бачать імміграцію як засіб зменшити заробітну плату та збільшити прибутки. На демократичному боці, який традиційно захищає інтереси американського середнього класу, – лобісти етнічних груп, які є частиною демократичної коаліції. В той же час опитування пересічних людей доводять, що хоча громадяни підтримують імміграцію, вони проти нелегальної імміграції, а особливо її масштабів”.

І це – демократія в дії. Саме електоральна загроза з боку американського народу гальмує імміграційну реформу. Який вихід запропонують сенатори – побачимо наступного тижня.

XS
SM
MD
LG