Спеціальні потреби

Яценюк: Україна є важливим гравцем на європейському ринку  (ВІДЕО)


У Вашингтоні цими днями з офіційним візитом перебуває міністр закордонних справ України Арсеній Яценюк. У понеділок він, зокрема, провів зустріч з комітетом США-ЄС з питань України, зустрівся із заступником міністра торгівлі і виступив під час обіду із бізнес-елітою. Арсеній Яценюк оглянув земельні ділянки у Вашингтоні, запропоновані під спорудження пам'ятника жертвам Голодомору в Україні та українського культурного центру. У планах міністра зустріч із Держсекретарем США Кондолізою Райс та законодавцями, зокрема із головою сенатського комітету із міжнародних відносин Ричардом Луґаром.

У своєму щільному графіку Арсеній Яценюк знайшов час для інтерв’ю з Андрієм Годованцем для “Голосу Америки”.

АГ: Пане Арсенію, в інституті Карнеґі Ви сказали, що представите своєрідний тип “дорожньої карти” для україно-американських стосунків. Що Ви мали на увазі?

АЯ: Це було попередньо погоджене рішення українсько-американською стороною, для того, щоб в одному документі інкорпорувати цілий ряд питань, які потребують двостороннього вирішення на мікро- та макрорівні. Ми підготували проект цільового плану дій, який розглядатимуть у вашингтонській адміністрації. І буде прийняте рішення про доцільність чи недоцільність, але в будь-якому випадку той порядок денний, який виписаний у “дорожній карті” однозначно виконуватимуть.

Ми заторкнули досить глобальні проблеми. Слід розуміти, що Україна не є окремим елементом поза глобалізованим світом. Відтак, всі виклики, які притаманні цілому світові, мають відношення і до України. Україна має чимало викликів в енергетичній сфері. Україна має цікавий досвід щодо функціонування енергетичної системи в європейському просторі. І одним із ключових елементів є наші пропозиції щодо посилення співпраці між країнами-транзитерами, країнами-постачальниками енергетичної продукції і країнами-споживачами за участю Сполучених Штатів, як доволі серйозного фінансового інвестора, який може бути допоміжним інструментом в реалізації енергетичної політики.

У контексті цього діалогу є цілий ряд проблем, які потребують вирішення. США всіляко сприяють Україні у питанні вступу в СОТ. Пригадаємо, що 2006-го року ми мали надзвичайний прогрес у двосторонніх економічних стосунках. Була знята поправка Джексона Венніка, яка ще й досі залишається щодо деяких пострадянських країн. Україна позбавилася цього доволі негативного радянського минулого, також Україна підписала двосторонній протокол щодо вступу в СОТ. Ми вирішили цілий ряд проблем щодо допуску української продукції на американські ринки. США підтримують прагнення України інтегруватися в економічне співтовариство, це власне і є другим пунктом нашого візиту. Слід сказати, що США є найбільшим донором за час всієї української незалежності. Нагадаю, що станом на 2006-й рік загальний обсяг донорської допомоги США сягнув трьох мільярдів доларів за весь період незалежності. США всіляко підтримують українські демократичні реформи.

АГ: Ви мали зустріч з українським конгресовим кокусом, розкажіть детальніше про що йшлося на цій зустрічі?

АЯ: Визначальним є те, що ми маємо серйозну підтримку американських конгресменів. У сучасній конструкції у США вирішувати питання без Конгресу просто неможливо. І таким чином члени українського кокусу це люди, які дуже позитивно налаштовані на вирішення українських проблем.

Наведу приклад, один із американських конгресменів підтримує програму оздоровлення українських дітей, якою опікується перша леді України, Катерина Ющенко. Це є надзвичайно суттєвий прогрес в українсько-американських стосунках, адже це ті практичні речі, які цікавлять кожного українця. Таких прикладів багато. І саме на практичній та прагматичній роботі була зосереджена наша зустріч з американськими конгресменами.

АГ: Чи прозвучали якісь цікаві пропозиції щодо того, як Україна може вийти з нинішньої політичної кризи?

АЯ: Я думаю, що вони чули більше пропозицій від Міністерства закордонних справ України. Ми не хотіли б втягувати будь-яку країну у вирішення внутрішньої політичної ситуації. Це справа українських політиків. І ми доволі дорослі, щоб зрозуміти, що українська політична еліта зможе самостійно впоратися з тими проблемами, які сьогодні тимчасово існують. Ми навіть не назвемо цю ситуацію кризовою. Це є тим, що називається демократія.

Справді проходить певний процес трансформації українського суспільства та політичної еліти. Але ми знайдемо вирішення цих проблем. І ми порадили американській стороні не втручатися у ці внутрішньополітичні процеси.

АГ: У Вас запланована зустріч із Держсекретарем США Кондолізою Райс, що обговорюватимете на ній?

АЯ: Насамперед ми обговорюватимемо загальносвітову проблематику, починаючи з Ірану та Іраку, нерозповсюдження зброї масового знищення. Серед іншого обговорюватимемо внутрішню проблематику країни. Ключовий блок запитань стосуватиметься юридичної реформи в Україні та вступу до СОТ.

Також важливим елементом є питання боротьби з корупцією в Україні. І корпорація “Виклик тисячоліття” вже підготувала відповідний фінансовий пакет близько 45 мільйонів доларів на вирішення проблеми боротьби з корупцією в Україні. Також серед важливих питань буде обговорення цілого ряду загроз, боротьби зі СНІДом та іншими захворюваннями.

АГ: Чи стоїть на порядку денному вашого візиту питання енергетичної безпеки України?

АЯ: Україна є важливим гравцем на європейському ринку у питанні енергобезпеки цілої Європи. Адже 80% транзиту газу іде саме через українську територію таким чином український вплив є визначальним на європейську політику безпеки і Україна неодноразово заявляла про необхідність формувати трьохсторонній діалог за участю Європи та США щодо енергетичної політики. Але такий діалог повинен включати Російську Федерацію, як монополіста.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG