Спеціальні потреби

У Росії іноземцям заборонили торгувати на ринках


Законодавці Росії схвалили закон, який забороняє іноземцям працювати продавцями у крамницях роздрібного продажу та на ринках. Хоча чиновники твердять, що такий крок допоможе у боротьбі з тіньовою економікою, організації правозахисників та мігрантів називають нове законодавство несправедливим і мало ефективним.

Без роботи залишилися мільйони мігрантів. Виходець із Таджикистану Халімхон Ахмадалієв мало не десять років по 12 годин на день торгував овочами на московських ринках:

“Це несправедливо, бо так багато людей, попри всі труднощі, приїхали сюди, щоб заробити на хліб для рідних, для дітей. Мої діти тут вчаться. Я мушу їх виростити. Не знаю, що робити далі. Невже забрати дітей із школи та повернутися ні з чим?”

У січні Росія прийняла новий закон, у якому іноземцям забороняється продавати на її території алкогольні вироби та медикаменти. У квітні їм заборонили торгувати на ринках. Це спричинило кровопролитя, зокрема у цьому містечку. Тут у бійці з місцевими чеченцями загинули дві особи.

Новий закон, кажуть правозахисники, може довести у Росії до ще більшого расового тертя. Місяцями активісти антирасистської політики попереджали про зростання серед населення небезпечних настроїв. Становище погіршилося після того, як у Москві та інших містах у листопаді минулого року відбулися так звані “Російські марші”, організовані “ультранаціоналістичним рухом проти нелегальної імміграції”.

Микита Мкртчян працівник Інституту економічного прогнозування зазначає: “Закон схвалили з політичних міркувань, з наближенням передвиборчого періоду, щоб показати як влада йде назустріч вимогам народу. Якщо народові недовподоби чужинці на ринках, недовподоби їхні обличчя, то влада зробить все можливе, щоб їх тут не було”.

Аналітик із питань імміграції Мкртчян вважає, що подібна політика може мати убивчі наслідки для економіки країни. У Росії працюють дослівно мільйони законних мігрантів. Однак їх менше аніж незаконних, кількість яких вже досягла 12 мільйонів. Вони прибувають із бідніших країн та часто виконують роботи, від яких пересічні росіяни просто відмовляються.

Микита Мкртчян зазначає, що з уваги на економічний зріст, незабаром усюди бракуватиме робочої сили і вирішити цю справу без іммігрантів не вдасться.

У жовтні Президент Росії Володимир Путін заявив, що ринками часто керують кримінали з “етнічним душком”. Він закликав до заходів, спрямованих захистити виробників та місцеве населення. Є побоювання, що нова заборона посилить корупцію серед чиновників і міліції. Бо доведені до відчаю іноземці намагатимуться обходити закон за допомогою хабарів. Утім до корупції у Росії не звикати. Бо організація “Трансперансі інтернешенел” ще минулого року віднесла цю країну до розряду найбільш корумпованих.

XS
SM
MD
LG