Спеціальні потреби

Пайфер: США хотіли б бачити мирне вирішення проблем  (ВІДЕО)


У Центрі стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні відбулось спеціальне засідання, на якому обговорювали політичну ситуацію в Україні. Політолог Тарас Кузьо, колишній посол США в Україні Стівен Пайфер та експерт українсько-російських питань Дмітрій Тренін намагалися з різних точок зору дати оцінку ситуації в Україні.

Відкриваючи прес-конференцію Центру стратегічних і міжнародних досліджень, голова Євразійського відділення цієї організації Ендрю Кучінс пожартував, що українські кризи вже стали настільки постійним і регулярним явищем, що в Вашингтоні вже ніхто не сприймає українську політику без слова криза:

“Це напевно вже четверта криза з часу Помаранчевої революції, залежно, як ви рахуєте, але це звичайно – найсерйозніша криза з того часу”.

Політолог і відомий у США фахівець з українського питання Тарас Кузьо наголосив, що Захід прагне не втручатися у вирішення політичної кризи в Україні і думає, що Україні впорається сама:

“Сьогодні Захід не надто активно підтримує Віктора Ющенка, через недостатній рівень лідерства за останні два роки, відсутність стратегічного шляху, численні помилки і три попередні кризи”.

Підтримав політолога колишній посол США в Україні Стівен Пайфер. Він впевнений, що з самого початку США заявили про невтручання в Українську політику і ця позиція не змінилася:

“Інтереси Американського уряду в Україні сьогодні такі ж самі, якими вони були протягом всього часу Адміністрації Буша, і раніше, починаючи з 1994-го року. США хоче бачити Україну як стабільну незалежну країну, із сильними демократичними інститутами, розвинутою економікою і добрими відносинами з сусідами, Європою та міжнародною спільнотою”.

Пайфер наголосив, що зараз в Україні відбувається боротьба між двома демократично обраними інститутами влади – президентом, якого обрали внаслідок помаранчевої революції, і парламентом – який був обраний на найбільш демократичних виборах за всю історію України. І в цій ситуації неможливо ставати чиюсь сторону і говорити, що вона права!

Стівен Пайфер заявив: “Американський уряд хотів би бачити мирне вирішення цього питання, на основі демократичних норм і законів”.

Дмітрій Тренін, експерт з україно-російських питань також переконаний, що Росія цього разу не так активно, як колись, втручається в українські справи, оскільки вважає українські події нічим іншим, як суперечкою між фінансово-політичними групами:

“Росія ніколи не вважала Помаранчеву революцію як демократичну реформу, радше переділ влади між різними українськими кланами”.

При цьому для Росії досить вигідний теперішній розподіл сил в Україні, бо вона має більше сторін для проведення переговорів та просування власних інтересів.

В ексклюзивному інтерв’ю “Голосу Америки” Стівен Пайфер прокоментував новину стосовно готовності Ющенка призупинити Указ про розпуск парламенту в обмін на деякі політичні компроміси:

“Я вважаю, що уряд США хотів би, щоб було досягнуто компромісне рішення між Ющенком і Януковичем. Частково через те, що це може врятувати Україну від досить небезпечного шляху розвитку подій. Перше, якщо рішення прийматиме Конституційний Суд, то очевидно, що значна частина населення України не буде впевнена в неупередженості такого рішення. Друге, результати виборів знову можуть поставити під питання. І обов’язково, пеш ніж сказати прийнятний такий компроміс, чи ні, люди повинні чітко знати умови цього компромісу. Але це може бути добрим варіантом виходу з цієї кризи”.

XS
SM
MD
LG