Спеціальні потреби

Резолюція ПАРЄ пропонує два шляхи виходу із кризи


У Стразбурзі відбулися дебати щодо ситуації в Україні, участь в яких взяв голова Верховної Ради Олександр Мороз. ПАРЄ вже схвалила резолюцію з цього питання. У розмові Володимира Звіглянича із київською кореспонденткою Вікторією Сюмар про ці події йтиметься більше.

ВЗ: Вікторіє, про що йдеться в резолюції та як її сприйняли в Україні?

ВС: У резолюції висловлено занепокоєння депутатів країн, які входять до Ради Європи щодо ситуації, яка склалася в Україні. Там сказано, що теперішня криза стала наслідком недосконалої конституційної реформи, яка вступила в силу на початку цього року. У ній також визначено два шляхи виходу із цієї кризи. Перший – це згода із рішенням Конституційного Суду, другий – знайдення політичного компромісу поміж сторонами протистояння.

Рада Європи також занепокоєна недовірою української влади до судів різних рівнів. Також у резолюції сказано, що недемократичною є норма імперативного мандату, коли депутатів можуть відкликати різні політичні сили, що власне і відбулося сьогодні. Олександр Мороз, який був присутній на засіданні, заявив, що резолюція доволі демократична і акцентував на тому, що сторони мають дослухатися до рішення КС.

А з президентського боку Олександр Чалий звернув увагу на пункт резолюції, у якому йдеться про позачергові вибори, як нормальну форму демократії. Відтак у Секретаріаті Президента вважають, що ПАРЄ підтримала дії Ющенка.

ВЗ: Сьогодні депутати Верхвоної Ради від опозиції писали заяви про складання депутатських повноважень. Чи відомо, скільки таких заяв вдалося зібрати?

ВС: Сьогодні відбулися закриті з’їзди НСНУ та Блоку Юлії Тимошенко, які фактично відкликали увесь список своїх кандидатів у депутати. В’ячеслав Кириленко зазначив, що є 150 написаних заяв про складання депутатських повноважень. Це власне стільки, скільки потрібно для того, щоб зробити роботу парламенту неможливою, а саму Верховну Раду недієздатною, адже, якщо там залишиться менше 300 людей, то парламент працювати не зможе. Але не всі депутати написали такі заяви.

Спікер Мороз зазначив, що він таких заяв не бачив, і заявляє, що депутати не будуть їх писати, адже вони позбавляються цілого ряду переваг, які їм дає депутатський мандат.

ВЗ: Вікторіє, яких акцій можна очікувати на вулицях Києва?

ВС: До Києва постійно їдуть люди, переважно із східних регіонів. І в Київраді говорять про те, що досить складно утримувати порядок у столиці, бо люди стоять практично біля всіх органів влади, як також Секретаріату Президента, Конституційного Суду, ЦВК.

Очікують велику протестну акцію опозиції на Європейській площі. Не відомо, чи це буде одноразова акція, чи прихильники опозиції залишаться там надовго. Усі центральні вузли Києва заблоковані і там тривають мітинги одної або іншої сторін. Але, на щастя, все обходиться без сутичок.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG