Спеціальні потреби

Аслунд: Україна переживає другу конституційну кризу  (ВІДЕО)


В Україні дедалі більше поглиблюється політична криза. Верховна Рада заявила, що погодиться на дострокові вибори лише у тому разі, якщо вони пройдуть одночасно із виборами президента та референдумом про вступ до НАТО. Парламентська більшість також звернулася до міжнародної громадськості з проханням надіслати спостерігачів в Україну та допомогти вийти з кризи.

Ось як коментує ситуацію в Україні один із провідних експертів з питань Східної Європи у Вашингтоні, старший науковий співробітник інституту міжнародної економіки Андерс Аслунд:

“На мою думку, той факт, що кілька депутатів перейшли до коаліції, є досить серйозним аргументом. Але цей факт сам по собі не є достатнім згідно із Конституцією для розпуску парламенту”.

Аслунд стримано ставиться до рішення Президента Ющенка розпустити парламент та оголосити нові вибори. А от на Конституційний Суд у розв’язанні політичної ситуації він покладає найменше надій:

“Схоже, що зараз Конституційний Суд не зможе розв’язати ситуації. Навіть якщо він прийме рішення, нема гарантії, що це рішення заслуговуватимете на довіру. Найкращий вихід – це розпочати переговори щодо змін до Конституції, домовитися про прийнятні для всіх правила”.

Андерс Аслунд вважає, що доцільним також є залучення до переговорів міжнародних посередників. Серед можливих кандидатів він називає колишнього президента Польщі Олександра Кваснєвського, Президента Естонії Томаса Ільваса, та Канцлера Німеччини Ангелу Меркель.

Він вважає, що потрібно залучити когось, хто зможе присвятити цьому питанню багато часу та зусиль. На думку експерта, Канцлер Німеччини Ангела Меркель була б найоптимальнішим кандидатом, але за браком часу вона навряд чи зможе собі це дозволити.

Обидві сторони, на думку політолога, мають поле для можливих поступок. Президент може погодитися перенести дату виборів на пізніший термін, а Верховна Рада – обмежитися виключно виборами до парламенту. Найкращим варіантом Аслунд також вважає проведення конституційного референдуму:

“Це має бути мирний переговорний процес, заключним етапом якого повинен стати референдум щодо Конституції. І звичайно, мають відбутися парламентські вибори, оскільки купівля депутатів не є гідною поведінкою... Взагалі Україна тільки шукає свій шлях до демократії. Компроміс грудня 2004-го року був неповним та підготовленим поспіхом. І природньо, що Україна переживає другу конституційну кризу, яка допоможе остаточно встановити правила. Я сподіваюся, що все це ще може принести конструктивні наслідки”, -- зазначив Аслунд.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG