Спеціальні потреби

Європа закликає розв'язати конфлікт шляхом діалогу


Ситуація в Україні продовжує залишатися в цетрі уваги міжнародного співтовариства. Організація безпеки та співробіництва в Європі закликала учасників політичної кризи в Україні знайти швидкий вихід із ситуації.

Голова ОБСЄ, міністр закордонних справ Іспанії Мігель Моратінос наголосив на важливості виявити стриманість і відповідальність та продовжувати діалог задля вирішення конфлікту.

Тим часом в Україні надії на те, що долю дострокових виборів вирішить Конституційний Суд, тануть. Противники розпуску парламенту продовжують мітингувати у центрі столиці. Однак Прем’єр-міністр України уже заявив, що його партія готова йти на дострокові парламентські вибори.

Вчора КС отримав подання депутатів щодо легітимності президентського указу про розпуск Ради, а сьогодні голова суду Іван Домбровський подав у відставку. Про це заявив на засіданні розпущеного парламенту спікер Олександр Мороз, припустивши, що на Домбровського, який зараз перебуває у лікарні, чинять тиск. Так чи інакше, але Конституційний Суд відставки свого голови не прийняв. Судді продовжують працювати, хоч і не обіцяють швидкого розгляду справи про законність Указу президента. Як пояснив на брифінгу в президентському Секретаріаті представник глави держави в суді Володимир Шаповал, розгляд справи – процес тривалий і потребує щонайменше двох місяців.

А тим часом глава уряду вже заявив, що готовий іти на вибори. Про це Віктор Янукович сказав під час зустрічі з послами іноземних держав:

“Якщо президент і опозиція займуть непоступливу позицію щодо дострокових виборів Верховної Ради, а напруження в країні сягне свого апогею, тоді своє вирішальне слово має сказати народ. Це не наш вибір, більше того – люди не хочуть нових виборів, це підтверджують останні соціологічні дослідження. Але ми будемо змушені йти на вибори, бо ми не боїмося виборів. Ми впевнені в перемозі”.

Разом з тим, Янукович усе ще сподівається подолати політичну кризу з допомогою компромісу. Попри те, що вчора Президент Віктор Ющенко наголосив – його рішення про розпуск парламенту є незворотним, прем’єр пропонує знову сісти за стіл переговорів. Під час сьогоднішнього засідання Кабміну він навіть перерахував поступки, на які згодна піти коаліція. Серед них і відмова від горезвісних спроб незаконно розширювати провладну більшість, переманюючи в неї перебіжчиків з опозиційного табору.

А між тим до Києва продовжують прибувати прихильники коаліціянтів. За даними міліції, їх вже з’їхалось зі Сходу й Півдня України чотири з половиною тисячі. Розростаються наметові містечка на газонах Маріїнського парку біля Верховної Ради, триває мітинг біля президентської канцелярії, більшає юрба на Майдані Незалежності – за оцінками, зараз тут близько 10 тисяч людей. Біло-блакитні, як три роки тому помаранчеві, звели на Майдані сцену, з якої виступають естрадні зірки та політики. Особливо активні представники соцпартії. Їх називають “партією війни” у коаліційному таборі. Соціалісти готові стояти проти перевиборів до кінця, адже вони, за прогнозами соціологів, цього разу не потраплять до Верховної Ради.

Перед кількатисячною юрбою на Майдані з вимогою не розпускати Раду вже виступили лідер соціалістів Олександр Мороз і міністр-соціаліст Микола Рудьковський, який пообіцяв блокувати не тільки президентський Секретаріат, але й дачу президента і навіть його вулики із бджолами.

На Майдані чекають появи Януковича. А от прихильників опозиції на Майдані не видно. Очільниця БЮТ Юлія Тимошенко одразу після оприлюднення президентського Указу закликала своїх прихильників не витрачати часу на мітинги, а готуватися до виборів. Згідно з указом, вони призначені на 27 травня, і до цієї дати залишилося 54 дні.

Як стало відомо, 17-го квітня Віктора Януковича чекають у Парламентській Асамблеї Ради Європи. Прем'єр-міністра запросили розповісти про ситуацію в Україні, після чого ПАРЄ проведе з цього приводу термінові дебати.

А тим часом Віктор Ющенко виступив у газеті “Файненшл Таймз” зі статтею “Відповідь на кризу в Україні має бути жорсткою”. Президент України назвав “небезпечним викликом” дії правлячої коаліції, яка перевищила свої повноваження та прагне монополізувати політичну владу, а свій указ про розпуск парламенту – “крайнім кроком, якого вимагають національні інтереси України”.

XS
SM
MD
LG