Спеціальні потреби

Коштами, виділеними для Іраку, часто зловживають


У Сенаті США розглядають шляхи того, як подолати зловживання, шахрайство і розтринькування мільярдів доларів, асигнованих на військові витрати і відбудову Іраку.

Чотири роки війни в Іраку перевищили, як у сенсі людських жертв, так і у грошовому вимірі, усі прогнози. Адміністрація Президента Буша спочатку заявляла, що іракська військова кампанія обійдеться у 50 мільярдів доларів. Насправді ж витрати на війну вже коштували у десять разів більше, і продовжують зростати.

Значна частина фондів іде на програми відбудови Іраку, де зафіксовано найбільше зловживань. Слухання у Сенаті США покликані покласти кінець перекачуванню мільярдів доларів, призначених для допомоги іракському народові.

Сенатор Патрик Легі каже: “Американський народ іде на великі пожертви... півтрильйона доларів. Ми щонайменше подвоїмо цю суму у кінцевому рахунку. Ми повинні хоча б забезпечити, щоб – не залежно від того підтримують американці війну в Іраку, чи ні – вони принаймні знали, що їхні податки витрачають належним чином”.

Спеціальний головний інспектор Стюарт Боувен розслідує випадки зловживання фондів з програм відбудови Іраку. За його словами, є багато факторів, які ускладнюють його роботу:

“Проблема з порушенням таких справ полягає у тому, що в Іраку не можливо відслідкувати електронні трансакції чи перекази. Так що ви покладаєтесь лише на окремих людей, які бажають викрити зловживання. І ми говоримо про індивідуумів, життю яких за цих обставин, загрожує небезпека”.

Кілька місяців тому офіс Боувена переглядав структуру витрат, пов’язаних з проектами відбудови в Іраку. Аудитори виявили, що майже половина грошей, які уряд США виплачує підрядникам, йдуть на покриття адміністративних витрат, замість будівельних робіт.

В одному з таких випадків, як згодом було зазначено у звіті, фігурувала компанія KВR Інкорпорейтед – дочірня фірма корпорації Галібертон, яка подала федеральному урядові рахунок на 163 мільйони доларів, що у понад 55 разів перевищував бюджет остаточного проекту.

Аудитори також виявили бюрократичні перепони, які призвели до затримок, і в кінцевому рахунку збільшили адміністративні витрати. Однак Стюрт Боувен вважає, що приватні підрядники не єдині, кого слід звинувачувати у зловживаннях:

“Корупція в іракському уряді є серйозною проблемою, що гальмує поступ в Іраку. Ми назвали це явище “другою хвилею насильства” у нашому звіті”.

Під час розслідування 300 справ про корупцію офіс Боувена виявив, що мільйони доларів були виплачені іракським посадовцям у виглядів хабарів за різними схемами.

XS
SM
MD
LG