Спеціальні потреби

Закриття програми “Толока” – прояв цензури і тиску?


Парламентський комітет з питань свободи слова заслухає керівництво Першого національного телеканалу з приводу закриття програми “Толока”. Про це повідомили голова комітету Андрій Шевченко та заступник голови Верховної Ради Микола Томенко, які заявляють про повернення цензури на українське телебачення.

Віктор Павлюк, якого звинуватили у непрофесіоналізмі, фальшуванні даних та незнанні української мови, не може приховати образи. І каже, що йому, як журналісту, соромно і прикро за такі висловлювання в його адоесу.

На прес-конференції віце-президент Національної телерадіокомпанії, автор та ведучий програми “Толока” повідомив про деталі ефіру 19 березня. Тоді у “Толоці” брали участь Юлія Тимошенко і В’ячеслав Кириленко, і запитання інтерактивного опитування глядачів звучало так: “Чи довіряєте ви опозиції?”.

Як випливало з результатів, їй довіряють більше, ніж владі: співвідношення становило 5:1. Проте, за словами Павлюка, посеред ефіру інтерактив несподівано припинився. Пізніше ведучому розповіли, що це було розпорядження президента НТКУ Віталія Докаленка. На ранок звичний повтор програми не вийшов, і стало відомо, що “Толоку” закривають: мовляв, передача нерейтингова, дані опитування сфальшовані, а ведучий погано знає мову. Павлюк переконаний, що став жертвою цензури:

“Я назвав це цензурою. Я не хочу сказати, що вона запроваджена і буде діяти на Першому національному каналі, але це тенденція, і дуже погана тенденція.

Протягом року до “Толоки” не було жодних зауважень. Навпаки, нас привітали – тиждень назад була річниця цього проекту, президент привітав, навіть видали премію у подвійному розмірі і не було питань, нами пишалися. У мене запитання, чому таке відбулося під час програми, на яку було запрошено представників об’єднаної опозиції – Юлію Тимошенко і В’ячеслава Кириленка”.

У тому, що сталося, Голова комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації Андрій Шевченко також бачить спробу повернути на державне телебачення політичну цензуру:

“Я переконаний, що зняття з ефіру програми “Толока” це справді прояв цензури і тиску на журналістів. Я впевнений, що ми говоримо не про адміністративні непорозуміння між президентом та віце-президентом телекомпанії, не про якісь випадковості чи творчі дискусії. А саме про ситуацію цензури і тиску на журналістів”.

Як каже Шевченко, докори щодо незнання мови дивно чути з вуст Докаленка – людини, яка щойно почала ту мову вивчати. Звинувачення у непрофесіоналізмі Шевченко називає “відмазкою”: за його словами, у ситуації з першим каналом, де є серйозні претензії до абсолютної більшості програм в ефірі, говорити про це не випадає. Що ж до непопулярності програми, то Шевченко навів останні офіційні рейтинги: у переліку кращих програм УТ-1 “Толока” впевнено обійшла новини і передачу “Парламентський день”.

Закриття єдиного політичного шоу на УТ-1 – найбільш резонансний, але не поодинокий випадок тиску на ЗМІ, – каже заступник голови Верховної Ради Микола Томенко. За його словами, кучмістська модель відносин держави з пресою повертається:

“В Україні почався не просто тихий наступ на свободу слова. Йдеться про появу нової старої моделі державного управління засобами масової інформації”.

Як повідомив Томенко, комітет з питань свободи слова та інформації планує заслухати на своєму засіданні керівництво Першого національного телеканалу, а відтак поінформувати про ситуацію Верховну Раду.

А тим часом керівники УТ-1 спростовують звинувачення щодо запровадження цензури. У повідомленні, поширеному прес-службою каналу, мовиться про те, що Віктора Павлюка давно попереджали про серйозні недоліки проекту “Толока”. “А оскільки якість програми не покращилась, то призупинення проекту стало логічним та прогнозованим кроком”, – сказано у повідомленні.

А між тим, як стало відомо, Президент України підтримав зняття програми “Толока” з ефіру УТ-1. Віктор Ющенко не вважає, що в даному разі йдеться про тиск на журналістів, і вірить, що дані інтерактивного опитування були сфальшовані на користь однієї із сторін. Водночас Ющенко наголосив, що зараз працює комісія, яка найближчим часом дасть повну інформацію про обставини інциденту.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG