Спеціальні потреби

99% журналістів вважають суди корумпованими


Журналісти вважають корупцію серйозною проблемою в діяльності судів в Україні. Такі дані опитування, яке провів Центр “Демократичні ініціативи” на замовлення проекту Агентства США з міжнародного розвитку “Україна: верховенство права”.

За даними опитування 99% журналістів вважають українські суди корумпованими, і 95% констатують, що громадяни не довіряють судовій системі. Такий вкрай непривабливий вигляд української Феміди в очах представників мас-медіа засвідчили результати опитування, яке було проведене на початку року і охопило 207 журналістів із різних регіонів.

Більшість опитаних (84%) вважає реформування судової системи одним із пріоритетних завдань суспільства. А тим часом, на думку 72% респондентів, для реформи судочинства реально нічого не робиться. Журналісти впевнені, що висвітлення теми входить до завдань ЗМІ, і водночас визнає, що преса не акцентує уваги на судовій реформі. Найчастіше – стверджують журналісти – в українських засобах масової інформації з’являються публікації скандального змісту – про конкретні судові справи або негативні матеріали про суддів. Про те ж, як змінити ситуацію на краще, охочих писати мало.

Серед причин того, що реформа правосуддя досі не стала предметом широкої суспільної дискусії, журналісти називають, зокрема закритість судової системи. Про це заявили 95% респондентів, 55%, крім того, визначають відносини суддів та журналістів як взаємно недоброзичливі. Щоб налагодити взаємодію, більшість опитаних пропонує створити при кожному суді прес-службу, а всі ухвалені рішення в обов’язковому порядку вивішувати на сайтах судів.

Ілюстрацією непорозумінь, які часто виникають між судами і пресою в Україні, може служити діалог, який відбувся під час обговорення результатів соцопитування. Суддя апеляційного суду Київської області Галина Юровська скаржиться на те, що журналісти з камерами заважають суддям проводити засідання; журналіст Дмитро Крикун стверджує, що судді своєю неготовністю до будь-яких коментарів не дають журналістам донести їхню точку зору до суспільства:

Галина Юровська, суддя: “Не кожен з нас знає, як поводитися перед камерою. Для цього вчать акторів, це їхня робота. А судді не легко вести процес, коли на нього націлені камери і кожне його слово записують”.

Дмитро Крикун, журналіст: “Звісно, для цього треба вчитися, і добре, що ви це розумієте. То вчіться, будь ласка! Кожен на своєму робочому місці вчиться. Вже депутати почали спілкуватися з пресою, чиновники потихеньку говорять щось перед камерою. Може, варто і суддям до цього теж прагнути для того, щоб їхня точка зору була зрозумілою”.

Як зазначають учасники дискусії, судова реформа насправді посувається, хоч суспільство про це й не має інформації. Заступник керівника проекту Агентства США з міжнародного розвитку “Україна: верховенство права” Наталія Петрова каже:

“Пересічні українці дуже мало знають про цю реформу. Люди просто знають, що судитися – важко і дорого. Вони вважають, що існує корупція. Але що робить парламент, уряд, президент для того, щоб вирішити ці проблеми – журналісти знають дуже мало, і це підтвердило опитуванням”.

Приводів для оптимізму реформаторам додає проект нового закону про судоустрій. Він містить положення, за яким запровадять прозорий конкурсний відбір суддів на посади, а кожен суддя щороку заповнюватиме декларацію про свої доходи та витрати. Законопроект, кажуть експерти, має всі шанси бути ухваленим цього року, і тоді українська Феміда трохи підправить свій непрезентабельний імідж.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG