Спеціальні потреби

Гилл: Пхеньян закриє ядерний реактор


Уповноважений Сполучених Штатів на шестисторонніх переговорах стосовно ядерної програми Північної Кореї, Кристофер Гилл заявив, що укладена з Пхеньяном минулого тижня угода – це лише початок поступового процесу, який може привести до нормалізації кризової ситуації. Вирішення цього питання залежатиме від того, чи виконає Пхеньян дане зобов’язання припинити за 60 днів діяльність свого ключового ядерного реактора.

Головний уповноважений США Кристофер Гилл дав високу оцінку підписаній з Північною Кореєю 13-го лютого угоді на презентації в інституті Брукінґса у Вашингтоні. У документі сказано, що Пхеньян закриє та опечатає Йонґбйонський реактор протягом наступних 60 днів. Гилл вважає угоду важливим кроком:

“Ми сподіваємося, що реактор не пізніше, як через 60 днів буде закрито і опечатано і це станеться у присутності міжнародних інспекторів. Сподіваємося, що робоча група з питань ядерного демонтажу проведе з Північною Кореєю розмови, після яких нам передадуть ухвалений список їхніх програм”.

Зі своєї сторони Сполучені Штати доставлять до Північної Кореї упродовж 60 днів вантаж нафтового палива – перший із серії постач, обіцяних Пхеньяну у разі дотримання угоди. Утім, укладену 13-го лютого на шестисторонніх переговорах у Пекіні угоду засудили у США декілька впливових консервативних діячів. Вони кажуть, що Пхеньянові зроблено занадто багато поступок. Серед критиків – колишній уповноважений США в ООН Джон Болтон. Відповідаючи на ці зауваги, Гилл каже, що Пхеньян схильний вдатися до невеликих та поступових кроків:

“Мало вірогідно, що Північна Корея прокинеться одного ранку і скаже: ми приймемо стратегічне рішення, щоб вийти з цієї ситуації. Найбільш вірогідно, що вони прийматимуть поступові рішення. Отже зробивши один крок, вони озирнуться і скажуть: так, зараз нам краще, аніж було учора. І це підштовхне їх до наступного кроку”.

Процес переконування Північної Кореї відмовитися від ядерної програми виявився тривалим. Пхеньян за цей час встиг випробувати ядерний пристрій та провести випробування ракети далекого радіусу дії. У вересні 2005-го року Північна Корея погодилася демонтувати свою ядерну програму в обмін на допомогу та гарантії безпеки. Однак пізніше Пхеньян призупинив такі дії, коли Вашингтон наклав на Північну Корею фінансові санкції, звинувачуючи її у підробці американських грошей. Гилл каже, що це питання нині вже розв’язане, і що Сполучені Штати сподіваються врешті нормалізувати зв’язки з КНДР.

Кристофер Гилл “Ми готові дотримуватися зобов’язань вересневої угоди 2005-го року та досягти нормалізації відносин. Однак потрібно, щоб і інша сторона також її виконувала. Отже їхній крок до демонтування підштовхне нас до дій, направлених на нормалізацію стосунків”.

Утім, Гилл визнав, що нормалізація відносин з Північчю – це тривалий процес, який відбуватиметься поетапно.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG