Спеціальні потреби

Путін заявив про газотранспортний консорціум


Суперечливу реакцію викликала в Україні вчорашня заява російського лідера Володимира Путіна про можливість об’єднання видобувних і газотранспортних активів двох країн. Прем’єр Віктор Янукович підтвердив можливість такого об’єднання, тоді як Президент Віктор Ющенко заявив, що воно не на часі. Лідерка опозиції Юлія Тимошенко звинуватила уряд у потуранні спробам Росії захопити газотранспортну систему України.

Кабінет Януковича має намір призвести до банкрутства НАК “Нафтогаз України”, щоб потім передати українську газотранспортну систему приватним підприємцям з Росії. У таких намірах підозрює український уряд лідерка опозиції. Як пояснила Юлія Тимошенко на прес-конференції в Києві, план захоплення українського газогону здійснюється в кілька етапів. За її словами, все почалося із свідомого завищення цін на газ, які сьогодні непосильні для України. Далі встановили комунальні тарифи і плату за енергоносії, які населення неспроможне платити. Наступним етапом, каже Тимошенко, буде банкрутство житлово-комунальних та енергетичних підприємств, а відтак і банкрутство самої НАК “Нафтогаз України” та передача компанії приватним структурам.

“Сьогодні розгортається другий, після “Росукренерго”, потужний проект нищення України”, – застерегла очільниця БЮТ. І заявила, що не дасть парламенту працювати, доки не доб’ється заборони на будь-які маніпуляції з власністю Нафтогазу.

Юлія Тимошенко заявляє: “Ми маємо намір протистояти тому, щоб нашу газотранспортну систему або в цілому НАК “Нафтогаз України” прибрали до рук бізнесмени Російської Федерації. І зроблена заява, що між собою домовлятимуться комерційні структури, а уряди від цього абстрагуються – цей трюк у них не пройде. Тому ми підготували законопроект, який забороняє будь-які маніпуляції з власністю НАК “Нафтогаз України”. Такий законопроект зареєстрований сьогодні у парламенті, і поки його не приймуть, ми не дамо рухатися Верховній Раді ні на крок вперед”.

Тимошенко запропонувала розглянути питання на засіданні Ради з нацбезпеки та оборони і пообіцяла Януковичу та Бойку, в разі спроби віддати українську газотранспортну систему, нагадати їм Помаранчеву революцію та винести їх з кабінетів.

Не настільки гострою, проте не менш категоричною була реакція Президента України. Коментуючи заяву російського лідера про можливість об’єднання російської видобувної та української газотранспортної систем, Віктор Ющенко заявив, що про це говорити зарано. Президент наголосив, що йдеться про стратегічний актив України і що його позиція у цьому питанні завжди формуватиметься на принципах українських національних інтересів.

А тим часом європейські експерти не радять українцям віддавати газотранспортну систему Росії. Професор Німецького інституту економічних досліджень Клаудія Кемферт висловивлює сумнів, що Україна зможе отримати прямий доступ до російських родовищ нафти і газу:

“Можливо, Росія лише хоче отримати контроль над українською газотранспортною системою в обмін на обіцянку доступу до родовищ, але в кінцевому підсумку цей доступ виявиться обмеженим чи невигідним,” – сказала експерт в інтерв'ю Бі-Бі-Сі.

Нагадємо: 1 лютого російський Президент Володимир Путін заявив, що між Росією та Україною ведуться переговори про створення газотранспортного консорціуму, в якому Російська Федерація отримала б контроль над українським газогоном в обмін на участь України у розробці російських газових родовищ.

Після цього Прем’єр-міністр України Віктор Янукович допустив можливість об’єднання газотранспортних активів з Росією на паритетних умовах.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG