Спеціальні потреби

Росіянина звинувачують у контрабанді урану


Грузія оприлюднила інформацію про те, що минулого року в країні було арештовано громадянина Росії за звинуваченнями у контрабанді урану. Російські науковці підтвердили, що виявлений радіоактивний матеріал – це високозбагачений уран, придатний для виготовлення ядерної зброї. Однак його було надто мало, – кажуть вони, – аби з’ясувати його походження.

У повідомленні Міністерства закордонних справ Грузії зазначаено, що росіянин намагався отримати мільйон доларів за сто грамів збагаченого урану і обіцяв дістати ще й більшу кількість, достатню для невеликої бомби, якщо запропонують добру ціну. В інтерв’ю міністр внутрішніх справ Грузії Вано Мерабішвілі сказав, що зразки урану намагалися продати підставному агенту:

“Він привіз речовину у Грузію для подальшого розповсюдження. Цього чоловіка затримала наша спецслужба. Ми повідомили про це мас-медіа і передали всю інформацію колегам у Росії і Сполучених Штатах”.

Хоча урану було й небагато, як повідомляє грузинська влада, – матеріал був збагачений до 90%. Було б трагедією, якби він потрапив до рук терористів.

Посол США у Грузії Джон Тефт каже: “Це лише сто грамів високозбагаченого урану, але якби було більше, це стало б загрозою для міжнародної безпеки. Тому, ми у посольстві, сприймаємо цю інформацію дуже серйозно. Ми багато співпрацюємо з грузинським урядом, який також серйозно ставиться до цієї проблеми”.

За словами грузинських офіційних осіб, інцидент становить загрозу для інших країн, а тому у Тбілісі ініціювали спільне зі США та Росією розслідування. Випадок поновив занепокоєння з приводу безпеки на російських ядерних об’єктах і посилив напруження у російсько-грузинських відносинах.

Депутат російського парламенту Костянтин Затулін вважає рішення Тбілісі популяризувати інцидент рік пізніше політичним маневром. На його думку, це роблять з метою дискредитації Росії, яка планує поглибити співпрацю у ядерній галузі з Індією.

Грузія наполягає, що уран потрапив до країни контрабандним шляхом з Росії. На це російській науковці зауважують, що радіоактивного матеріалу було надто мало, аби встановити його походження.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG