Спеціальні потреби

Квота на вивезення зерна спричинила збитки


Сполучені Штати вивчають чи відповідають нормам Світової торговельної організації запроваджені українським урядом квоти на вивезення зерна. Про це повідомив посол США в Україні Уільям Тейлор. Він вважажає, що обмеження експорту завдали шкоди репутації країни як надійного постачальника зерна на світові ринки. Попри обіцянку Кабінету Міністрів навести лад у цьому питанні, в портах України й надалі псуються сотні тисяч тонн призначеного на експорт збіжжя.

Лише на одному перевантажувальному терміналі в Одеській області зберігається майже 300 тисяч тонн зерна. Його вже давно мали відправити за кордон. Але через введені українським урядом обмеження вивезти збіжжя з України практично неможливо.

Управитель зерновим терміналом Андрій Помельніков каже: “Зерно тут зберігається практично від початку жовтня, тобто понад чотири місяці. У ньому починаються процеси самонагрівання, бродіння, проростання і виникають умови для розвитку сільгоспшкідників”.

Це зерно вже зіпсувалося і непридатне для експорту. На внутрішньому ринку така кількість ячменю також не потрібна. Але навіть просто знищити вирощене зерно не можна. Правила ввимагають його утилізувати. Робити це експортерам доведеться за свій рахунок.

Координатор інспекції зерна Олександр Філонов занепокоєний такою ситуацією:

“Ми вже зараз бачимо, що десь 60% зерна зіпсуто. Сподіваємося, що решту ми зможемо врятувати”.

Свої втрати лише одна компанія-експортер оцінює у 10 мільйонів доларів. Подібна ситуація і у інших зернотрейдерів, серед яких немало американських компаній. Не виграли від введених обмежень і українські виробники. Зерно продати важко – адже вивезти його з країни практично неможливо.

Фермер Олександр Кравченко так говорить про свої збитки: “Нам довелося продати зібраний врожай десь на третину дешевше, ніж ми могли це зробити. Склалася ситуація, що пропозиція зерна на внутрішньому ринку перевищує попит. Тому внутрішні ціни не відповідають реальній вартості зерна”.

За деякими розрахунками, через квотування експорту українські виробники втратили до трьох мільярдів гривень. Такі наслідки запроваженого урядом квотування. У Кабміні таким чином намагалися захистити внутрішній ринок.

Деякі експерти кажуть – ситуація також може стати перешкодою для вступу України до Світової торговельної організації. Посол Сполучених Штатів Уільям Тейлор намагається переконати урядовців переглянути експортні обмеження:

“Відповідно до правил СОТ, країни в деяких випадках можуть захищати свої компанії. Чи підпадає цей випадок під ці правила – ми ще досліджуємо. Україна – шоста у світі за обсягами експорту зерна. Репутація надійного постачальника в цьому бізнесі – дуже цінна. Але вона зазнала шкоди введенням цих квот”.

Українські урядовці вже погодилися переглянути розмір квот. Експортери закликають повністю зняти обмеження на вивезення кукурудзи та ячменю, дефіциту яких на внутрішньому ринку немає.

XS
SM
MD
LG