Спеціальні потреби

Актуально

Шукають альтернативи помаранчевим силам

В Україні зростає запит на альтернативу трьом помаранчевим силам. Таким, на думку політологів, є один із наслідків підтримки Блоком Юлії Тимошенко “Закону про Кабінет Міністрів”.

В Україні 12 січня демократичним шляхом відбулась узурпація влади. У таких парадоксальних термінах політологи оцінюють події минулої п’ятниці, коли Верховна Рада проголосувала за нові, не передбачені Конституцією, повноваження Кабміну. Не змінивши жодної літери в основному законі, змінили конституційний лад, – зазначає Андрій Єрмолаєв з Центру соціальних досліджень “Софія”:

“Конституційний процес продовжується не лише у формі змін до Конституції, а й у формуванні нових норм поза межами тексту Конституції. В п’ятницю, якщо ми закриємо очі на гостроту політичної боротьби, суперечки про те, хто кому головний, було розглянуто кілька ключових питань, пов’язаних з новим конституційним устроєм”.

Баланс влади порушився: у Президента стало менше повноважень, у прем’єр-міністра більше. Проте, як стверджують політологи, це ще не парламентська республіка. Бо ще не впроваджено норму, за якої президена обирає парламент. Крім того – нагадують вони – у Польщі і Литві повноваження президентів навіть менші, ніж нинішні “обрізані” у Ющенка. Отож, за прогнозами експертів, попереду нові раунди “холодної війни” між гілками української влади, і рік обіцяє бути не нудним.

Навіщо це зробила Юлія Тимошенко? Міркуючи над мотивами, що змусили досі непримиренну опозиціонерку посадити Януковича на трон, експерти припускають: останнім часом БЮТ залишався за бортом основних політичних домовленостей. Голосуючи за виграшний для реґіоналів закон, Тимошенко намагалася повернути собі ту увагу, яка відповідає потенціалу її політичної сили – другої за величиною в парламенті.

Розрахунок, на думку політологів, полягав ще й у тому, що лідерці БЮТ не вигідні безконфліктні сценарії. Загострити драматургію, спонукати до більш конфліктного розвитку подій аж до скасування політреформи і дострокових виборів – такою, за словами експертів, може бути таємна мета гри Тимошенко.

Та хоч би які були мотиви, репутація віднині зіпсута. А серед сил Майдану вже не залишилося нікого “білого й пухнастого”. Говорить відомий політолог Олесь Доній:

“Після цього голосування можна, на жаль, ставити крапку на міфах про ідеали Майдану і про те, що є сили, які сповідують ці ідеали. Адже в той чи інший спосіб всі три помаранчеві сили пішли на співпрацю, або намагалися піти на співпрацю зі своїм політичним антагоністом – Партією реґіонів. Першою це зробила Соцпартія, яка ввійшла в Антикризову коаліцію, другою це зробила Наша Україна, яка спробувала створити з реґіоналами широку коаліцію, хоча це і не вдалося, і третім це зробив Блок Юлії Тимошенко, який показав, що залежно від конкретних кон’юнктурних питань вони готові іти так само на тимчасову співпрацю з реґіоналами. Тобто говорити, що зараз залишився хтось із цих трьох сил як “лицар світла”, очевидно, не доводиться”.

З Донієм погоджується експерт Центру Разумкова Юрій Якименко:

“Цим рішенням БЮТ втрачає свою, так би мовити, політичну щирість і унікальність своєї позиції як опозиційної сили. І вона стає в ряд таких самих політичних сил, як, скажімо, СПУ – партія, яка після рішення Мороза змінила свою позицію на діаметрально протилежну. І певна частина виборців опиниться в ситуації дезорієнтації і можливості для нового вибору”.

Цей вибір буде пов’язаний з політиками, які зараз мають динамічний рейтинг, наприклад, Юрієм Луценком. Такої ніші для нових політичних проектів, яка з’явилась зараз, до нового року не було. У цьому політологи вбачають принципову новизну ситуації.

Всі новини дня

Європа і США кажуть, що Путін «не дочекається» припинення допомоги Україні

Жозеп Борель у Свято-Преображенському соборі в Одесі пошкодженому російським бомбардуванням. 30 вересня 2023 р.

Представники Європейського Союзу і Сполучених Штатів виступили із запевненнями, що будуть і надалі допомагати Україні протистояти російській агресії на тлі ознак ймовірної затяжної війни і політичних суперечок в деяких країнах.

Якщо Путін вважає, що він може нас пережити, то він помиляється.
Карін Жан-Пєр

Міністри закордонних справ ЄС, щоб засвідчити свою непохитність, вдалися до незвичайної поїздки на нараду 2 жовтня у Києві, з яким досі нема авіасполучення, і де нерідко лунають сирени повітряної тривоги.

Катрін Колонна, очільниця міністерства закордонних справ Франції, окремо наголосила, що це один з сигналів «для Росії, щоб вони не розраховували на нашу втому».

«Наша рішучість у підтримці боротьби за свободу і незалежність України тверда і триватиме далі», - заявив верховний представник ЄС у закордонних справах і з питань безпеки Жозеп Борель.

Борель також скористався нагодою, щоб оголосити новий план допомоги Україні на наступний рік на суму до 5 мільярдів євро ($5,26 млрд.) з Європейської мирного фонду.

Окрім програм ЄС Україна також отримує пряму допомогу від європейських держав на двосторонньому рівні, і за підрахунками Кільського інституту світової економіки загалом Європа тепер випередила США за обсягами заявленої допомоги Україні.

Міжнародна допомога Україні
Міжнародна допомога Україні

Серед найбільших пакетів двосторонньої допомоги Україні стала чотирирічна програма Німеччини на суму €10,5 мільярда, а також п’ятирічна програма Норвегії (яка не член ЄС) на €6,6 мільярда.

Але Сполучені Штати залишаються найбільшим і найважливішим донором військової допомоги Україні.

У Вашингтоні заявляють про збереження підтримки України попри побоювання про подальшу долю американської допомоги Україні на тлі міжпартійних суперечок у Конгресі США.

«За Україною стоїть потужна міжнародна коаліція. І якщо Путін вважає, що він може нас пережити, то він помиляється. Він помиляється. І у нас незабаром буде новий пакет допомоги Україні, що покаже нашу подальшу підтримку відважного народу України. І це наш сигнал. Якщо він, тобто пан Путін, вважає, що переживе нас, то ми вважаємо, що він неправий», - заявила речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

Його родину розстріляли росіяни при спробі евакуації. В машині були маленькі діти. Відео

«Я не міг повірити, що можна добити півторамісячну дитину...» 24 лютого родина Дениса Федька намагалась евакуюватись з Херсонщини через наступ російської армії. Але росіяни розстріляли машину, в якій в тому числі було двоє маленьких племінників Дениса.

Білий дім анонсував новий пакет допомоги для України вже незабаром

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр проводить прес-брифінг у Білому домі 2 жовтня 2023 року

Сполучені Штати незабаром оголосять новий пакет допомоги для України, щоб засвідчити свою підтримку. Про це заявила у вівторок, 26 вересня, речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Так вона прокоментувала заяву Кремля про те, що “втома” Заходу від України зростатиме у США та інших країнах.

Відповідаючи на запитання про те, чи виключення фінансування України із тимчасової бюджетної резолюції Конгресу для уникнення шатдауну є показником втоми від війни, Жан-П’єр заявила, що за Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція.

Якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється.

“Ось наше послання Путіну. Президент створив коаліцію із понад 50 країн, які надають Україні допомогу. І ми зібрали понад 140 країн, щоб засудити вторгнення Росії в Україну. За Україною стоїть дуже сильна міжнародна коаліція. І якщо Путін думає, що зможе протриматись довше, ніж ми, то він помиляється,” — сказала речниця Білого дому.

Вона зауважила, що Сполучені Штати продовжуватимуть допомагати Україні стільки, скільки буде потрібно.

“Ми продовжуватимемо просувати пріоритети нашої національної безпеки, тому що, допомагаючи Україні, ми також захищаємо та забезпечуємо національну безпеку американського народу,” — додала Жан-П’єр.

Білий дім сподівається, що кошти для України таки виділять

За словами речниці, грошей на підтримку України наразі достатньо, щоб задовольнити нагальні потреби на полі бою, однак це не довгострокове рішення.

Посадовиця заявила, що Білий дім очікує, що Конгрес все ж виділить кошти на підтримку України. Вона наголосила, що спікер Палати представників Кевін Маккарті сам неодноразово казав про необхідність робити все можливе, аби переконатися, що Україна має необхідну зброю, а в Конгресі є двопартійна підтримка щодо продовження фінансування України.

“Не забуваймо, що наша мета — переконатися, що хоробрі люди України можуть боротися за свою свободу та демократію. І це те, що президент хоче бачити й надалі. І не лише ми, а й республіканці та демократи в Конгресі, також хочуть, щоб фінансування України продовжувалось,” — сказала Карін Жан-П'єр.

Раніше Голос Америки повідомляв, що на тлі ухвалення закону про тимчасове фінансування уряду, який не містить нової допомоги Україні, законодавці від обох партій закликали колег продовжити фінансову підтримку України. А лідери республіканців та демократів в Сенаті виступили зі спільною заявою на підтримку Києва.

Хаос серед республіканців у Палаті представників

Тимчасова бюджетна резолюція, яку ухвалив Конгрес забезпечила безперебійну роботу уряду на 45 днів, тобто до 17 листопада. Однак Карін Жан-Пʼєр наголошує: Конгрес не має чекати з ухваленням бюджету до листопада, бо чергова криза “не має виправдання”, а ухвалення бюджету для забезпечення роботи уряду — базове завдання законодавців.

“Американський народ ситий по горло. Їм набридли політичні ігри. Їм потрібен уряд, який працює”, — заявила вона.

Посадовиця зауважила на "хаос" у крилі республіканців у Палаті представників. За її словами, політичні гравці із крайньо правих республіканців у палаті представників, які блокували ухвалення бюджету із коштами для України, ледь не привели країну до кризи. Окрім грошей для України, вони також закликали скоротити фінансування програм, які є критично важливими для американців по всій країні, сказала речниця Білого дому. Зокрема, йдеться про програму Meals on Wheels, яка запроваджена, щоб подолати голод та ізоляцію людей похилого віку та ініціативи у сфері освіти.

“У республіканському крилі є екстремальна група людей, яка висуває ці крайні законодавчі акти, що завдають шкоди американським сім’ям. Вони намагаються вразити нас, і вони ледь не закрили уряд”, — зазначила посадовиця.

Жан-Пʼєр закликала лідерів партії “розібратися із цим питанням”.

“Те, що ми бачили на вихідних взагалі не повинно було статися. Вони не мали довести нас до краю, як вони це зробили”, — сказала вона.

Серед республіканців у Палаті представників є група законодавців, які виступають проти допомоги Україні. Конгресмен-республіканець від Флориди Метт Ґетц напередодні заявив, що цього тижня він з однопартійцями спробують усунути спікера Палати представників республіканця Кевіна Маккарті після того, як той привітав майже одностайне голосування за законопроєкт про тимчасове фінансування уряду.

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео

Вибори в Польщі: якими є настрої виборців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:36 0:00

В неділю в польській столиці відбувся опозиційний «Марш мільйонів сердець», покликаний мобілізувати тих виборців, які ще не визначились з кандидатом на майбутніх парламентських виборах, що відбудуться за два тижні. На марші була наша колега Мирослава Гонгадзе.

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео

Що буде з фінансуванням для України: деталі з Конгресу та Білого Дому. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:32 0:00

Як США вдалося відвернути шатдаун? І що буде з фінансуванням для України? Подробиці з Конгресу та Білого Дому – від Катерини Лісунової та Юлії Ярмоленко.

Більше

XS
SM
MD
LG