Спеціальні потреби

Нафтовий конфлікт може завдати збитків


Україна опинилася серед держав, які можуть постраждати через нафтовий конфлікт між Росією та Білоруссю. Українська державна компанія “Укртранснафта” може зазнати збитків, якщо сторони не домовляться про відновлення постачання сировини до Європи. Водночас, експерти прогнозують, що на внутрішньому ринку нафтопродуктів ситуація значним чином не позначиться.

Україна опинилася серед шести європейських держав, які відчули на собі наслідки російсько-білоруського нафтового конфлікту. Вчора було припинено транзит палива південною гілкою трубопроводу “Дружба”. До західних областей України він заходить з території Білорусі. Цей маршрут забезпечує нафтою декілька нафтопереробних заводів країн ЄС.

Речник Єврокомісії Ферран Тараделас заявляє: “Ми вже мали повідомлення із нафтопереробних заводів Німеччини, Польщі, Угорщини, Словаччини та Чеської республіки, які вже відчули нестачу сирої нафти, яку вони отримували із цієї гілки нафтопроводу. Єврокомісія вважає неприйнятним, що країни постачальники або транзитери енергоресурсів не повідомляють споживачів завчасно про будь-які рішення, які впливають на постачання”.

Через припинення постачання до цих країн державна компанія “Укртранснафта” може зазнати збитків. Її представники розповсюдили повідомлення, де йдеться про технічну готовність відновити прокачування сировини в будь-який час. Водночас “Укртранснафта” закликала Росію та Білорусь владнати непорозуміння і відновити транзит.

Експерти передбачають, що через російсько-білоруський конфлікт паливо на українських автозаправках не зникне. На нафтопереробні заводи країни, які забезпечують внутрішній ринок, сировину постачають вчасно і в повному обсязі. Два підприємтства – Лисичанський та Кременчуцький НПЗ отримують нафту через Придніпровський магістральний нафтогін, який не проходить через територію Білорусі. Переробні заводи Західної України працюють на вітчизняній нафті.

Втім українсьска влада занепокоєна протистоянням Москви та Мінська. Президент Ющенко вирішив зателефонувати своєму білоруському колезі Алєксандру Лукашенку. Про зміст розмови не повідомляється, однак глави держав домовилися зустрітися у лютому. Представники європейських країн проведуть нараду з проблем енергнопостачання вже у четвер. Як повідомив речник Єврокомісії, йтиметься і про пошук механізмів захисту від перебоїв постачання енергоресурсів:

“Росія була постачальником енергоресурсів до Євросоюзу потягом трьох десятиліть без будь-яких проблем. Ті проблеми, які ми мали минулого року з Україною і нинішні проблеми, звичано, не покращують імідж Росії, як надійного постачальника”.

Деякі експерти висловлюють сподівання, що нинішня ситуація сприятиме реалізації українського проекту “Одеса-Броди”. Нині розглядають можливість його добудови до польського міста Плоцьк. Після цього нафтогін зможе забезпечувати європейські країни каспійською сировиною. Вона могла б стати альтернативою російській нафті.

XS
SM
MD
LG