Спеціальні потреби

Чого очікувати Україні у 2007 році?


Що чекає на Україну цього року? Своїми міркуваннями про грядущі події діляться громадські діячі, експерти, політологи.

Відомий письменник і журналіст Микола Рябчук від 2007 року не очікує ні великих проривів, ні значних потрясінь:

“Я гадаю, що нам треба просто запастися терпінням, тому що нічого надзвичайного, на мій погляд, не відбудеться в найближчі роки. А якщо щось відбудеться, то це допіру аж в роки наступних президентських та парламентських виборів. Тобто, я вважаю, що ця тиха холодна війна у верхах буде тривати. Але вона дає шанс нашим лідерам поступово навчитися вести переговори і робити компроміси і, можливо, навіть якимось чином інституціоналізувати ці свої незгоди, а точніше, механізм вирішення своїх незгод. Тобто ми, на жаль, не відійшли далеко від авторитарної системи і я вважаю, що Партія реґіонів буде далі всіма силами відбудовувати авторитарну систему.

На щастя, є суспільство, яке цьому опирається, яке показало, що може опиратися, є мас-медіа як частина цього суспільства. Є, зрештою, президент, делегований цим суспільством, і я все-таки маю надію, що він буде виконувати певні стримуючі функції. Тобто повного повернення до авторитарного режиму кучмівського зразка не буде, але нас чекають дуже серйозні випробування. Так що мій прогноз є радше песимістичним, хоча і не зовсім похмурим”.

Інші експерти прогнозують, що як мінімум, одна доленосна подія цього року все-таки станеться. Олександр Палій з Інституту зовнішньої політики при Дипакадемії МЗС України переконаний: у 2007 році буде скасовано конституційну реформу, яка породила в країні двовладдя і управлінський хаос:

“Вочевидь, у цьому році буде якимось чином вирішена проблема крайньої неефективності влади в Україні, викликаної політичною реформою. Сьогодні ми маємо фактично два центри влади в краіні, які конфліктують і не дозволяють рухатися країні в будь-якому напрямі. Вочевидь, країна потребує перегляду конституційної реформи або її доопрацювання. І оскільки ключові гравці не зацікавлені у її доопрацюванні в інтересах країни – така позиція, орієнтована на інтереси країни, не набере 300 голосів. Тому швидше за все, матимуть місце спроби привести цю конституційну модель хоча б до мінімальної логіки, тобто скасувати цю конституційну реформу. І на сьогодні всі правові підстави для цього існують”.

Завершення конституційної реформи, або її скасування – очікує й експерт Центру соціологічних та політичних досліджень “Соціовимір”, член політради громадянської партії ПОРА Сергій Таран. На його думку, 2007 рік стане також роком остаточного завершення “помаранчевого” і “біло-блакитного” політичних проектів: одні сьогодні в глибокій кризі, інших чекає криза навесні.

Сергій Таран каже: “І ще одне, чого варто очікувати від наступного року, – це завершення кризи зовнішньої політики України. Зараз зовнішня політика перебуває у дуже серйозній системній кризі. Якщо за часів Кучми українську політику було названо багатовекторною, і це називалося кризою, то зараз українська зовнішня політика не просто багатовекторна, вона багатопартійна. І це є дуже погано для країни, оскільки зовнішня політика в будь-якій країні має бути одна. Тому навколо цих проблем і розвиватиметься українська політика наступного року. Та мені здається, що в цій політичній боротьбі будуть переважати ті політичні сили, які зможуть не просто доводити, хто з них кращий, а хто зможе запропонувати для країни кращий план дій, кращу програму і краще реформування країни. Оскільки жодна політична сила в Україні поки що плану реформ не зпропонувала”.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG