Спеціальні потреби

«Помаранчевi» міністри поки що залишаються


Попри очікування, Верховна Рада не відправила сьогодні у відставку міністрiв оборони та закордонних справ. Звільнення президентських висуванців відклали. Так само продовжують виконувати обов`язки ще два міністри – «нашоукраїнці».

Міністри оборони та закордонних справ України - Анатолій Гриценко та Борис Тарасюк - залишаться на своїх посадах принаймні два тижні. Попри очікування оглядачів, у середу Верховна Рада не відправила їх у відставку. Парламент заслухав звіт двох урядовців і вирішив перенести голосування про недовіру міністрам-висуванцям президента на кінець жовтня. Хоча після виступу керівника оборонного відомства Гриценка у спостерігачів практично не залишилося сумнівів – ці міністри не залишаться на своїх посадах. Головні притензії до нього з боку правлячої коаліції – корупція у відомстві та розпродаж військового майна.

Як відзначили багато оглядачів, міністр оборони виступав дуже різко і емоційно, але фахово. Усі звинувачення у корупції та продажу майна та земель армії за заниженими цінами він заперечував із документами в руках. Мовляв, суперечливі рішення, якими йому дорікають, ухвалювали або його попередники, або керівники інших відомств. Дісталося від Гриценка регіоналам та соціалістам, які начебто, лобіювали інтереси різних комерційних структур. Під час виступу міністра ледь не почалася бійка між «нашоукраїнцями» та комуністами.

Керівник зовнішньополітичного відомства Борис Тарасюк, як справжній дипломат, був виваженішим. Йому довелося відповідати на звинувачення у заграванні зі Сполученими Штатами та погіршення стосунків із Росією. Міністр розповів про значні успіхи МЗС за часів його керівництва. На думку Тарасюка, Рада взагалі не має права звільняти міністрів-висуванців президента:

«В Конституції, зміни до якої приймалися поспіхом, не було виписано процедури звільнення цих міністрів. Виникає правова колізія – чи може Верховна Рада звільняти двох міністрів без подання президента. На мою думку – не може».

Під питанням залишилася також доля ще двох міністрів-«нашоукраїнців» в уряді Віктора Януковича. На ранковому засіданні Кабміну його керівник поставив перед Юрієм Поляченком та Юрієм Павленком питання руба:

«У мене по роботі до Вас питань немає. Є загальні питання, такі, як і до інших міністрів, але що стосується політичних заяв, ті які приймають і остання заява «Нашої України», на неї треба дати відповідь. Чи Ви згодні з тим, що уряд повинен йти у відставку? У Вас є таке відчуття, що Ви з цим не згодні? Я просив би, щоб Ви це сказали публічно».

Обидва міністри миттєво відреагували на заклик прем`єра. Попри вимогу «Нашої України» Юрій Поляченко висловив бажання й надалі керувати містерством охорони здоров`я:

«Я ніколи не був прихильником опозиції до уряду, президента і парламенту. Я завжди був прихильником широкої коаліції. Сьогодні це вже рішення Верховної Ради щодо нашої відставки. Але я готовий працювати заради консолідації суспільства».

Натомість інший міністр-«нашоукраїнець» Юрій Павленко вирішив підкоритися партійній диципліні і не буде відкликати свою заяву про відставку:

«В тих сферах, за які я відповідаю як міністр, дії уряду є успішними. І мені як члену уряду така заява є неприємною. Але при цьому я залишаюся членом партії і членом політради партії».

Так само під питанням залишається перебування на посаді ще одного «помаранчевого» міністра – керівника МВС Юрія Луценка. Напередодні Генпрокуратура повідомила, що виявила корупційні дії колишнього польового командира Майдану. Мовляв, факти сплили під час розслідування вбивства співробітника МВС Романа Єрохіна. В чому саме звинувачують Луценка, прокуратура не повідомляє. Однак той вже назвав ці заяви політичними і безпідставними.

Оглядачі кажуть – доля всіх міністрів залежатиме скоріше за все від домовленостей між президентом та прем`єром. Очевидно, що двом політикам або доведеться йти на взаємні поступки, або готуватися до подальшої конфронтації.

XS
SM
MD
LG