Спеціальні потреби

Йде готування до конкурсу з української мови


Дев`ятого листопада стартує черговий, сьомий Міжнародний конкурс з української мови. Переможці конкурсу, у якому змагатимуться понад 5 мільйонів школярів, стануть відомі у травні наступного року, а перша премія встановлена у розмірі 7 тисяч гривень.

Конкурс розпочнеться з радіодиктанту. 9 листопада о п`ятнадцятій десять на Першому і Третьому каналах Українського радіо Міністерство освіти проведе загальноукраїнський Диктант національної єдності. Написати диктант закликають усіх від першокласника до пенсіонера, від студента до держслужбовця, від військового до банкіра. На думку організаторів, окрім можливості перевірити свої знання, підтримати материнську мову, це ще й нагода національної консолідації. На жаль, намовити на участь у диктанті найвищих посадовців, наприклад, Кабмін, міністри якого пишуть з помилками назви своїх посад, наразі не вдається, – каже виконавчий директор Ліги українських меценатів Михайло Слабошпицький:

«Не раз закликалося до того. Бо уявіть собі, якщо у Польщі це так, показують Президента Квасьнєвського, колишнього, він пише диктант. І показують поряд якийсь поляк малий, теж пише диктант. То тут ми домагаємося, весь час засипаємо епістолами і цього президента, того президента, і Верховну Раду – що візьміть в цьому участь, просто вас сфотографують. Водіть ручкою, шепчіть губами!.. Але поки ще цього не було».

Разом з диктантом, 9 листопада стартує і конкурс. За наказом Міносвіти, його проведуть в усіх навчальних закладах. Змагання знавців мови пройде у кілька етапів: школа, район, область, Україна. Конкурс міжнародний, бо участь у ньому беруть школярі з десяти країн СНД. У травні наступного року в київському театрі Франка вшанують переможців: грошовими преміями відзначать до двох тисяч дітей, і перша премія становитиме 7 тисяч гривень.

На відміну від попередніх років, сьомий конкурс з української мови пройде без його головного спонсора, Освітньої фундації імені Петра Яцика. Цього року організатори мусили шукати нового фундатора, і ним стала фармацевтична фірма “Дарниця”. Як розповідає Михайло Слабошпицький, Ліга меценатів розіслала також листи з проханням про підтримку усім народний депутатам. Відповідь отримала від трьох. Так, особисту премію свого імені встановив цього року на конкурсі спікер Олександр Мороз.

У Верховній Раді наразі марно шукати союзників, -- констатує Слабошпицький. Так само не зацікавились пропозиціями взяти конкурс під свою фінансову опіку президент і прем”єр-міністр. Однак є і позитивні зрушення: наказом міністра оборони Гриценка до цьогорічного мовного конкурсу долучилась українська армія. З премій для школярів-переможців держава більше не вираховує, як раніше, податків. І ще один обнадійливий знак, що конкурс не помре: просто під час прес-конференції Ліги українських меценатів проректор Державної академії керівних кадрів Валерій Бітаєв пообіцяв встановити премії для вчителів, які виховали переможців, у розмірі 3 тисячі гривень.

Конкурс з української мови має поставити заслін новітній пошесті – повсюдному вживанню, у тому числі школярами, ненормативної лексики, каже академік Академії педагогічних наук Любов Мацько:

«Я би хотіла, щоб оцей день 9 листопада всі, батьки, чоловіки, які дозволяють собі ненормативну лексику у колективі, у своїй родині, у спілкуванні з дітьми... щоб всі ми згадали, що це негативна енергія. Негативні слова приводять тільки до негативного результату. На превеликий жаль, у школах деяких, і зокрема київських, і тих, які вважаються престижними, але де багато дітей урядовців, депутатів – діти розбещені, не зважають на вчителя, не зважають на його поради, користуються ненормативною лексикою».

За словами організаторів, престижний мовний турнір, у якому змагатиметься понад 5 мільйонів учасників, ще раз нагадає про високі зразки української літературної мови, стане на її захист.

Відео - найголовніше

Каякінг з протезом — досвід ветерана ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG