Спеціальні потреби

Верховна Рада наблизила Україну до СОТ


Чергову порцію «сотівських» законів ухвалив сьогодні український парламент. Експерти відзначають, що рішення приймалися практично одностайно. Це дає підстави говорити про високу ймовірність того, що уряд зможе виконати обіцянку і Україна стане членом СОТ на початку наступного року.

Другий день поспіль Верховна Рада розглядає закони, які необхідно ухвалити для вступу України до Світової організації торгівлі. У п`ятницю депутати прийняли у першому читанні три проекти, які направив президент. Після остаточного ухвалення вони приведуть до норм цієї організації реєстрацію в Україні ліків, діяльність іноземних страхових компаній та видачу ліцензій на зовнішньоекономічну діяльність. Напередодні депутати також схвалили закони, що стосувалися вивезення з України металобрухту та шкур великої рогатої худоби. Вони також входять до так званого «сотівського пакету».

Голосування проходить швидко і принаймні поки що безконфліктно. Законопроекти схвалюються майже одностайно. Лише комуністи, як і обіцяли, не беруть участь в голосуванні. Експерти зауважують значний прогрес в ухваленні «сотівських» законів. Україна планувала вступити до СОТ ще минулого року. Але тоді цей процес блокувала Партія регіонів, нагадує експерт Центру імені Разумкова Василь Юрчишин:

«Те винесення, яке було в минулому році, мало чисто політичне забарвлення. Тоді було дуже просто – якщо ініціаторами законопроектів є представники опозиції, то провладні політичні партії голосували проти. І навпаки».

Блок Юлії Тимошенко вважає, що постійне зволікання із вступом до СОТ ставить під загрозу євроатлантичний курс України. Ця політична сила пообіцяла голосувати за всі необхідні закони. Так само їх підтримає пропрезидентський блок Наша Україна. Нині до союзників в цьому питанні долучилися «регіонали» та соціалісти.

Членство в СОТ – передумова нової торговельної угоди України з Європейським Союзом. Доступ на ринки ЄС в першу чергу потрібен українським металургічним компаніям. Серед їх власників немало членів «Партії регіонів». Її лідер прем`єр Віктор Янукович пообіцяв, що Україна стане членом СОТ на початку наступного року. Часу для того, щоб пройти всі процедури не так вже й багато, говорить і Юрчишин.

«Важливо продемонструвати намір і ходу. При чому не символічні, а у реальному процесі прийняття необхідних законів. Показати, що Україна дійсно спрямовує свої зусилля на «сотівську» проблематику і це дійсно першочергове завдання, над яким працює Верховна Рада».

Втім, плани правлячої коаліції привести Україну до членства в СОТ на початку наступного року можуть змінитися. Принаймні такі підозри висловлює депутат від Нашої України Вячеслав Кириленко. Він вважає, що уряд Януковича може піддатися на заклики Російської Федерації синхронізувати вступ двох країн до СОТ. Кириленко нагадує, що Кремлю і досі не вдалося домовитися про своє членство із Сполученими Штатами. Крім того, блокувати вступ Росії до СОТ пообіцяла Грузія, яка вже є членом цієї організації.

XS
SM
MD
LG