Спеціальні потреби

Чи буде в Україні посада дитячого омбудсмена?


В Україні може з`явитися омбудсмен для захисту прав дитини. Це одна з рекомендацій українському уряду, висловлена спеціальним доповідачем ООН з питань торгівлі дітьми, дитячої проституції та порнографії під час візиту до Києва.

Прозорі кордони України з Росією – подарунок для торговців дітьми. На цьому наголошує спеціальний доповідач ООН з питань торгівлі дітьми, дитячої проституції та порнографії Хуан Мігель Петі. Під час свого візиту в Україну посланець ООН вивчав ситуацію з протидією работоргівлі. За його висновком, особливої гостроти проблемі надають імміграційні потоки, що проходять українською територією:

«Велика проблема постає перед Україною через імміграційні потоки, які використовують торговці дітьми. Особливо серйозна ситуація на кордонах з Росією. Для перетину українсько-російського кордону потрібно лише свідоцтво про народження дитини, без фотографії, що дуже полегшує для торговця завдання вивезти дитину, в тому числі для подальшої експлуатації в сексуальних цілях».

Як повідомив спеціальний доповідач, свій звіт за результатами візиту до України він представить на четвертій сесії Ради ООН з прав людини у березні наступного року. Серед рекомендацій українському уряду там будуть пропозиції про заснування інституту дитячого омбудсмена, спеціалізованих судів з прав дитини, а також закриття сиротинців. “Сиротинці це інструмент минулого”, -- зазначив пан Петі. За його словами, Україна має термінове завдання знайти їм заміну.

Рекомендації, як виглядає, збігаються з планами українського уряду. Як повідомив міністр у справах сім`ї, молоді та спорту Юрій Павленко, впродовж 2007-2010 років в Україні буде створена ювенальна юстиція – суди, що займатимуться виключно захистом прав дітей. Що ж до дитячих будинків, то за словами міністра, у березні наступного року почне діяти державна програма з їх реформування, і вже через 10 років в Україні не залишиться сиротинців – їм на зміну прийдуть прийомні родини та невеличкі інтернати сімейного типу. Усі ці заходи передбачено в Національному плані дій на виконання Конвенції ООН про захист прав дитини.

Контроль за виїздом дітей за кордон держава також зробить жорсткішим, обіцяє міністр:

«Сьогодні Міністерством підготовлені черговий проект постанови Кабміну про порядок виїзду дітей за кордон, де буде посилений контроль за виїздом кожної дитини за кордон України. Особлива увага і особливий, посилений контроль буде за виїздом на оздоровлення організованих груп із числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування».

Як позитив у протидії торгівлі дітьми Юрій Павленко відзначив перші кримінальні справи, порушені у 2005-2006 роках проти торговців дітьми. Хоч таких справ ще дуже незначна кількість, проте, за словами урядовця, важливий факт їх появи, оскільки існування проблеми нарешті офіційно визнається.

За даними Міжнародної організації міграції, починаючи з двохтисячного року в Україні зареєстровано понад 3 тисячі випадків торгівлі людьми. Третина з цих жертв работоргівлі – неповнолітні.

Проте, як кажуть фахівці, реальні цифри можуть бути на порядок більші. Адже офіційна статистика враховує лише тих осіб, які були вивезені з України, а відтак повернені в Україну, погодились зареєструватися як жертви работоргівлі та пройти реабілітацію.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG