Спеціальні потреби

Київ i Москва дiйшли згоди щодо цiни на газ


2007 року Україна отримуватиме російський газ за ціною 130 доларів за тисячу кубічних метрів. Це на 35 доларів більше, аніж цього року. Відповідний контракт підписано у Москві і українські міністри вже мають його копію. Про це у Києві заявив міністр енергетики Юрій Бойко. Водночас, у секретаріаті президента називають таку ціну не дешевою і не гарантованою.

Якщо рік тому, під час виборчої кампанії, Партія регіонів критикувала уряд Єханурова за високу ціну у 95 доларів, а Юрій Бойко в рекламі блоку «Не так» десятки разів на день повторював, що «це не Росія підняла ціни на газ, а це ви з нею не змогли домовитися», то тепер уряд Янукович та профільний міністр Бойко як успіх називають ціну у 130 доларів. За що їх негайно критикують ті, кого вони критикували рік тому. Екс-голова Нафтогазу України Олексій Івченко заявив, що ціна 130 доларів не зовсім коректна, мовляв, стільки Україна платитиме на кордоні, а додавши транспортні витрати та необхідні податки, підприємства отримуватимуть блакитне паливо по 200 доларів за тисячу кубів.

Торік різні керівники промисловості заявляли, що ціна в 110 доларів означатиме крах української економіки, бо підприємства не зможуть стільки платити. Тепер таких заяв немає. Пояснюють це тим, що очільники великих промислових груп сьогодні при владі. Натомість незадоволення висловив секретаріат президента. За словами заступника глави секретаріату Олександра Чалого, 130 доларів - це не дешево. Але найбільше його непокоїть те, що навіть ця ціна не зафіксована у міждержавних договорах, а лише у контракті між РосУкрЕнерго та Укргазенерго, які є комерційними структурами.

Інший важливий аспект, про який кажуть оглядачі -- Україна згодилася на підвищення ціни на газ, при цьому не підвищивши ціну на його транзит. На це Бойко відповідає – ціна на транзит визначена на 5 років, тоді як ціна на газ може змінюватися.

Україна зараз лише підраховує, чим обернеться таке підвищення ціни на блакитне паливо для промисловості та споживачів. Втiм водночас, ця ціна є найнижчою, за якою Росія продає газ сусідам.

При цьому слiд пiдкреслити, що новi умови продажу газу по 130 доларiв можуть мати стратегічні наслідки для України. Прем`єр Росiї Фрадков у Києві не приховував, що Москва чекає у відповідь, аби Україна пішла їй назустріч і синхронізувала з нею переговорний процес по вступі до СОТ. А деякі видання, посилаючись на власні джерела вказують, що окрім цього Росія може вимагати продовження перебування свого флоту на території Криму та швидкого референдуму по вступу до НАТО, що може поставити хрест на планах українського керівництва з приводу членства в альянсі.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG