Спеціальні потреби

Актуально

Експерти проти нейтрального статусу України

Чому Україна не Швейцарія? Чому для неї неможливий нейтралітет? Черговий просвітницький «ясник» на тему НАТО підготував Фонд «Демократичні ініціативи». Як твердять експерти, ідея нейтрального статусу не відповідає національним інтересам України.

Україні треба вступити до НАТО. Ідея нейтрального статусу не відповідає національним інтересам держави. У цьому переконаний екс-міністр закордонних справ Геннадій Удовенко. Дискусії про нейтральний статус, які точаться сьогодні, старійшина української дипломатії вважає беззмістовними. Нейтралітет не проголошується, нейтралітет надається, -- підкреслює Удовенко. Як він нагадав, нейтралітет було надано Швейцарії у 1815 році на Віденському конгресі. У випадку України всі сусідні держави мали б визнати її нейтральний статус і закріпити у своїх державних актах. Оскільки це нереально, то всі розмови про нейтралітет є демагогія в порожній звук, каже Удовенко: «Нейтралітет це туфта. Це піар для комуністів, для інших лівих і необізнаних людей».

«На жаль, найбільшою гарантією суверенітету країни, її незалежності є саме силовий чинник. Країни поважають суверенітет і незалежність тільки сильних держав», -- каже інший експерт, директор Інституту зовнішньої політики Григорій Перепелиця. За його словами, нейтральний статус надає дуже відносні гарантії безпеки, які під час воєнних дій стають геть примарними. Взяти хоча б Бельгію і Люксембург, чиїм нейтральним статусом під час Другої світової війни знехтувала гітлерівська Німеччина, окупувавши ці території. Мир у нейтральній Швейцарії зберігся тоді лише завдяки унікальній системі оборони цієї країни та її банкам. Для України взірець країни-фортеці Швейцарії недосяжний, каже Перепелиця:

«Підкріплення нейтрального статусу потребує принципово інших збройних сил, ніж ми маємо. Це має бути країна-фортеця, згуртована нація і надзвичайно високий патріотизм, коли все чоловіче населення стоїть під рушницею. І вони постійно проводять бойову підготовку, бойове тренування, кожного місяця, кожного року і кожного кварталу. Чи здатне у нас населення бути такими палкими патріотами, особливо в Криму і в Східній Україні. Я маю дуже великі сумніви».

Як каже Перепелиця, розмови про нереальний для України нейтралітет використовують сьогодні з єдиною метою: заблокувати її рух до НАТО і Євросоюзу, залишивши назавжди у сфері російського впливу. На думку експертів, саме такий план реалізує Росія з допомогою проросійських сил у Верховній Раді – “антикризової коаліції”. Звідси ідея уряду Януковича провести референдум по НАТО, кажуть вони.

Соціологи, однак, звертають увагу на те, що питання вступу чи невступу до НАТО хвилює лише 12% населення. Тоді як питання , скажімо, підвищення тарифів хвилює 70%. Однак ніхто не збирається проводити референдум про те, чи підвищувати тарифи, або чи варто власникам підприємств, приватизованих за часів Кучми, доплатити їх реальну вартість. Це свідчить про те, що закликаючи до негайного референдуму по НАТО, політики просто хочуть використати людей для своїх маніпуляцій, -- каже науковий керівник Фонду “Демініціативи” Ірина Бекешкіна:

«Звичайно, ніхто не буде влаштовувати референдум з приводу того, чи підвищувати тарифи, з приводу того, чи знижувати податки, з приводу того, чи треба власникам доплачувати за підприємства. Тому що результат цих референдумів очевидний, зрозумілий, і навіщо влаштовувати референдум, результат якого зрозумілий. Але коли йдеться про НАТО, про референдум щодо НАТО, результати якого теж зрозумілі зараз, то виникає питання, кому це вигідно. Тобто моя точка зору, що влада у нас, на жаль, проводить референдуми не для того, щоб з`ясувати громадську думку, а тоді, коли результати заздалегідь відомі і це вигідно».

Як каже Бекешкіна, щоб референдум по НАТО не був спекулятивним, цей референдум можна і треба проводити лише тоді, коли люди матимуть про НАТО всю повноту інформації і зможуть голосувати зі знанням справи.

Всі новини дня

Американські сенатори Шагін і Вікер озвучили небезпеки Росії та аргументи про підтримку України Сполученими Штатами

Фото для ілюстрації: Будівля Капітолію

Американські сенатори – демократка Джин Шагін і республіканець Роджер Вікер озвучили небезпеки Росії та аргументи на користь підтримки України Сполученими Штатами у серії інтерв’ю Центру аналізу європейської політики (CEPA) “Виграти війну. Виграти мир”.

“Тим людям, які думають, що нам не потрібно турбуватися про Росію, я можу сказати … є причина, чому Фінляндія та Швеція вирішили, що хочуть приєднатися до НАТО зараз. Це тому, що є загроза з боку [президента РФ] Володимира Путіна… Китай, Іран і Північна Корея також спостерігають”, – сказала сенаторка Шагін.

Щодо війни вона також наголосила: “Йдеться не лише про територіальну цілісність України. Йдеться про те, чи збираємося ми в демократичному світі стати і сказати, що авторитарні режими не можуть просто атакувати іншу країну”.

“Те, що відбувається у Європі, впливає не лише на Європу. Це впливає на весь інший світ, зокрема, на те, що вони [лідери країн, - ред.] роблять в Азії”, – сказала Шагін.

Однією з найскладніших для подолання проблем сенаторка вважає дезінформацію, наводячи у приклад ситуацію довкола розслідування збитого російською ракетою літака MH17 у 2014 році над Україною.

Шагін також зауважила про наростаючу небезпеку у Чорноморському регіоні та розповіла про участь у підготовці законопроєкту про безпеку в Чорному морі (Black Sea Security Act).

“Підтримка [Сполученими Штатами, - ред.] України допомагає нам у боротьбі з одним із наших головних противників у всьому світі, а це Росія”, – сказав своєю чергою під час конференції “Виграти війну. Завоювання миру” сенатор-республіканець Роджер Вікер.

Він наголосив, що підтримка України насправді відповідає інтересам національної безпеки США та глобальної стабільності. А своїм колегам-політикам, які заявляють, що “розподіл тягаря є важливим” і Європі, Канаді, Австралії “потрібно робити більше” нагадав, що у за обсягами допомоги Україні відповідно до свого ВВП інші країни зробили більше, ніж Сполучені Штати. “І це добре, – каже Вікер. – Ми раді допомогти, але ми взяли з собою наших друзів. І наші союзники разом зробили внесок більше ніж ми”.

Обоє сенаторів отримали нагороду від Центру аналізу європейської політики (CEPA) Freedom Fighter Awards 2023, зокрема за активну підтримку України. Як повідомляв Голос Америки, CEPA вручила нагороду і лідеру республіканців у Сенаті Мітчу Макконнеллу, відзначивши його стійке лідерство та підтримку України.

Макконнелл також навів аргументи на користь допомоги США Україні, а щодо її співвідношення із ВВП країни наголосив: “Це справді мала частка, яку ми надаємо для цих зусиль в Україні. Якщо Путін виграє, наступною буде країна НАТО. І я думаю, що набагато розумніше зупинити це вторгнення, виштовхнути його, і єдині, хто готовий брати участь у цьому, – це самі українці”.

Брифінг. У Сенаті закликають погодити нову підтримку для України
please wait

No media source currently available

0:00 0:31:09 0:00

Виробництво власних боєприпасів: на якому етапі Україна зараз? Відео

Виробництво власних боєприпасів: на якому етапі Україна зараз? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:01 0:00

Яка ситуація в Україні з виробництвом власних боєприпасів та іншого обладнання для армії? Що працює добре, а які процеси варто вдосконалювати? Розповідає директор фонду “Повернись живим” Тарас Чмут.

Оборонний бюджет США удвічі нижчий, ніж в часи Холодної війни — заступник міністра оборони США.

Через російську війну проти України Сполучені Штати наростили власне виробництво боєприпасів, однак воно все ще на недостатньому рівні. Про це розповів заступник міністра оборони США Вільям Лаплант.

Держсекретар США Ентоні Блінкен започаткував Ініціативу глобальної музичної дипломатії… і зіграв на гітарі. Відео

Держсекретар США Ентоні Блінкен започаткував Ініціативу глобальної музичної дипломатії, щоб піднести музику як дипломатичний інструмент для просування миру та демократії та підтримки ширших зовнішньополітичних цілей Сполучених Штатів.

Чому в інтересах США продовжувати та навіть посилювати допомогу Україні — пояснює лідер республіканців. Відео

Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл пояснив, чому в інтересах Сполучених Штатів продовжувати та навіть посилювати допомогу Україні.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG