Спеціальні потреби

Чи виникне конфлікт в американсько-казахських відносинах?


Обмеження урядом Казахстану діяльності ЗМІ, неурядових організацій та опозиційних груп, можуть призвести до потенціального конфлікту між американсько-казахськими відносинами та відданістю американської адміністрації справі демократії.

На 29 вересня запланована зустрічі президента США Джорджа Буша та казахського лідера Нурсултана Назарбаєва. Перед візитом до Казахстану на початку травня цього року віце-президент США Ричард Чейні піддав критиці Росію за придушення демократії та використання енергії як економічного важеля впливу на сусідні країни. День пізніше на адресу іншого енергетичного гіганта регіону - Казахстану - пролунали зовсім інші заяви: ''Америка має непохитну упевненість в майбутньому Казахстану, як успішної, незалежної, суверенної та процвітаючої нації. Казахстан також відіграватиме ключову роль у забезпеченні добробуту, стабільності та миру в усій Центральній Азії''.

Критики, однак, вказують на те, що похвали Чейні лунають на фоні певних дій державного апарату Казахстану, які дехто називає недемократичними. Марта Брилл Олкот працює над питаннями Центральної Азії у Фонді імені Карнеґі, що у Вашингтоні. ''Вони прийняли закони, які обмежують діяльність неурядових організацій, новий закон про медіа має багато недоліків з точки зору незалежності ЗМІ, і цілком очевидно, на цьому вони можуть не зупинитися. З часом виборчий процес покращився, однак він досі не відповідає міжнародним стандартам вільних та чесних виборів'', - говорить вона. Олкотт каже, що голосування у Казахстані було відносно прозорим, однак додає, що кандидати від опозиції не мали належного доступу до ЗМІ, їхні виступи під час кампанії зривались, були і випадки побиття. Президент Назарбаєв не прямо визнає проблеми з демократією в країні, заявляючи, що має намір провести певні реформи. ''Ми перегортаємо нову сторінку політичного розвитку нашої країни, що означатиме лібералізацію суспільства. Для цього ми створюємо Національну Комісію, яка матиме у складі всі політичні сили країни''. Крім того, Президента Назарбаєв та членів його уряду звинувачують у корупції. Його ім'я проходить у справі, яка наразі розглядається в американському суді. У цій справі американський бізнесмен Джеймс Ґиффен звинувачується у наданні хабарів казахському лідеру, щоб отримати пільгові умови нафтових угод для своїх американських клієнтів.

Тепле ставлення адміністрації Буша до Президента Назарбаєва викликало звинувачення Джорджа Буша у лицемірстві, адже минулого місяця він розпочав програму боротьби з хабарництвом у вищих ешелонах влади. Марта Брилл Олкот каже, що звинувачення у лицемірстві має в основі події початку дев'яностих, коли пост радянська еліта накопичила свій капітал. ''Казахська еліта навчилася, як брати гроші та робити це відкрито. Тому питання дуже складне. Якщо говорити, що президент не може мати справи з людьми, які нажились на хабарництві, то справді, поведінка Буша лицемірна. Однак, майже весь великий капітал на пострадянському просторі був побудований на хабарництві'', - додає вона.

Минулого року Президент Назарбаєв сказав американському репортеру таке: «Вам вирішувати, чи я відповідаю визначенню диктатора». Ця заява пролунала під час прес-конференції за участю Держсекретаря Кондолізи Райс, де вона та лідер Казахстану обговорювали питання вільних виборів та безперешкодного доступу політичної опозиції країни до ЗМІ.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG