Спеціальні потреби

США допомагають комунальному господарству


Вже цієї зими в Україні можуть повторитися катастрофи подібні до алчевської. Експерти кажуть, комунальні служби більшості малих міст потребують негайної модернізації. Втім, лише одиниці з них мають гроші на нові труби та котельні. За фінансової підтримки американського уряду двадцять українських міст стануть полігоном для випробування реформи комунального господарства. Урядовці закликають мерів інших міст переймати успішний досвід колег.

Ще зовсім недавно учні в жодній із шкіл міста Калуш на Іванофранківщині на перерві не могли напитися води, у міських лікарнях пацієнти не мали де помитися. Навіть пожежні, їдучи на виклик, не знали, чи буде їм чим гасити вогнище. Воду відключали чотири рази на добу. Постійні перепади тиску зруйнували труби водогону. Іноді аварійним бригадам доводилося виїжджати на виклики до десяти разів на день.

Ситуація покращилася після того, як вдалося модернізувати міський водоканал. Тепер кажуть, гаряча та холодна вода є на першому та другому поверсі всіх будинків міста. Встановлення сучасного обладнання коштувало 150 тисяч доларів. Але не міському бюджету, а Агенству США з міжнародного розвитку – американській урядовій організації. Саме вона взялася допомогти дев`яти українським містам, зокрема й Калушу, реформувати комунальне господарство.

В USAID кажуть, що керівникам комунальних підприємств треба навчитися працювати в ринкових умовах. Але цього не вдасться, якщо водоканали і теплокомуненерго будуть збитковими. Один із важливих, хоча й непопулярних кроків – підвищення тарифів на воду, тепло та каналізацію. Вони мають зрости до рівня, який покриває витрати постачальників послуг, говорить заступник директора регіональної місії USAID Пітер Арго:

«За минулі роки дев`ять міст-учасників розробили новий порядок формування тарифів на комунальні послуги. Три міста підняли тарифи до економічно обгрунтованого рівня. В цих населених пунктах запрацювали 24 енергозберігаючих проекти. Лише завдяки цьому щороку вони економлять 175 тисяч доларів».

Саме гроші, отримані від населення, водоканали і теплокомуненерго зможуть вкладати в сучасніше обладнання. Вчать американці й залучати до модернізації застарілих комунальних служб і приватні капітали.

Загалом у експерименті візьме участь 20 українських міст. Новими учасниками проекту стали Нікополь, Павлоград, Білгород-Дністровський, Іллічівськ та Северодонецьк. В Агентстві США з міжнародного розвитку називають допомогу реформування українського комунального господарства – одим із пріоритетів. Знову Пітер Арго:

«Ці проблеми досягли критичної межі. Ситуація погіршуватиметься, якщо не вжити негайних заходів як на загальнодержавному, так і на місцевому рівні. Алчевська катастрофа, коли люди залишилися без тепла у люті морози, не має повторитися в інших містах. Але я боюся, якщо, нічого не робити, ми побачимо нові подібні до алчевської аварії вже цієї зими».

З американським експертом погоджується заступник міністра будівництва Григорій Семчук. Він каже, що мерам українських міст треба активніше переймати успішний досвід колег і менше нарікати на недосконалі закони:

«Ми рахуємо, що основні базові закони, вже є в державі. Треба тільки її [реформу] розуміти і цю роботу розпочинати негайно, там де вона ще не розпочалася. Я хотів би подякувати нашим колегам з USAID за ту технічну допомогу, яка надається нашим містам у впровадженні передового досвіду, у серйозному аналізі ситуації, яка склалася, а головне у відпрацюванні тих напрямків, які повинні позитивно вплинути на роботу з надання якісних послуг».

Цього місяця у Києві відбудеться ярмарок з розповсюдження найуспішнішого досвіду реформування комунальних служб.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG