Спеціальні потреби

Прогнозують енергонезалежність України


За декілька років Україна може стати енергонезалежною державою і не покладатися на імпортні газ та нафту. Про це стверджує керівник американської компанії Vanco, яка планує видобувати сировину на шельфі Чорного моря. Перша свердловина може запрацювати вже наступного року, каже він. Втім на заваді масштабного енергетичного проекту може стати непорозуміння із українськими урядовцями.

Американська компанія Vanco виграла конкурс на проведення розвідувальних робіт на українській частині чорноморського шельфу в квітні. Тоді експерти вирішили, що вона запропонувала кращі умови, ніж конкуренти.

Але новій команді урядовців не сподобався проект угоди. Загалом різні відомства подали до нього 160 зауважень. Головна претензія – як розподілятиметься продукція. Урядовці навіть говорили про можливість розірвання угоди з американцями. Керівник компанії Джин ван Дайк запевняє, що після перeговорів сторони наблизилися до підписання угоди.

«У нас немає ніяких труднощів із урядом. Вони стурбовані, але це зрозуміло, бо вони дбають про свої інтереси. Але вони гарні переговорщики».

Лише на першому етапі Vanco планує витратити на розвідку та буріння чверть мільярда доларів. Ця інвестиція може окупитися за два-три роки видобутку. Але компанія може й втратити ці гроші. Адже за статистикою, кожна друга пробурена свердловина виявляється порожньою. Це звичайний ризик у такому бізнесі, говорить директор енергетичних програми Центру імені Разумкова Володимир Саприкін. Тому вважає малоймовірним розірвання угоди та передачу права на розвідку державній компанії. Якщо уряд відмовиться від співпраці з Vanco, йому доведеться ризикувати власними грошима, або наймати іншу закордонну компанію, яка має платформи для глибоководного буріння.

«Сьогодні державні компанії, які видобувають нафту та газ, не мають технологій, які дозволяють працювати на глибинах понад 60-70 метрів. Тобто таким чином ми зірвемо розробку шельфу загалом».

Нині Україна купує за кордоном майже 80 відсотків енергоресурсів. Ван Дайк говорить, якщо прогнози про наявність сировини на чорноморському узбережжі підтвердяться, потреба в імпорті російської нафти та газу відпаде.

«Ми віримо, що за умови правильної розробки чорноморського шельфу Україна може стати енергонезалежною. Чим скоріше ми почнемо працювати, тим швидше це станеться».

Американці планують закінчити узгодження деталей угоди до 1 грудня, щоб вже за рік почати буріння. Vanco вже уклала угоду про оренду бурової станції.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG