Спеціальні потреби

Від Януковича чекають заяв щодо ЄС і НАТО


Україна виступає за активізацію співпробітництва із Європейським Союзом. Про це прем'єр Віктор Янукович заявив напередодні запланованого на цей тиждень візиту до Брюсселю. Для українських виробників його уряд домагатиметься запровадження ЄС режиму вільної торгівлі, а для громадян - спрощення візового режиму. Втім, у Брюсселі від прем'єра чекають важливих заяв не тільки на тему євроінтеграції, а й чіткіших відповідей про перспективи стосунків із НАТО.

Прес-служба прем`єра напередодні розповсюдила анонс поїздки Віктора Януковича до Брюсселю. Під час цієї подорожі він планує зустрітися як з чільними діячами Європейського Союзу, так і керівниками НАТО, йдеться у повідомленні. Але в документі зазначається, що український уряд хоче активніших стосунків лише з ЄС. Відносно Альянсу – лише згадка про заплановані зустрічі із його генсеком. Речник Альянсу Джеймс Апартурай говорить, що в Брюсселі нарешті хочуть прояснити, чи зазнають стосунки України з НАТО якихось змін:

«Генсек НАТО зацікавлений почути від пана Януковича плани нового українського уряду щодо Альянсу. Що він думає про потенційне членство в Блоці, і звичайно про перехід до активнішої співпраці між НАТО та Україною. Для нас дуже важливо особисто почути від нового уряду про його пріоритети. Я думаю, генеральний секретар розраховує це дізнатися».

Перед паном Януковичем та його радниками – дійсно не просте завдання. У Брюсселі від нього чекатимуть визначеності. Причому не тільки керівники Альянсу, а й журналісти. Прем`єру доведеться висловлюватися чіткіше, ніж це він робив дотепер. Чи він за членство України в НАТО і перехід до інтенсивнішої співпраці, чи вважає це недоцільним. Вибір – справді непростий.

Адже «Партія регіонів» не в останню чергу перемогла на виборах, експлуатуючи антинатівські гасла. Частина електорату пана Януковича може сприйняти його лояльність до Блоку як зраду. Не приховують своє небажання бачити Україну членом Альянсу в Кремлі. Там напряму ставлять у залежність від цього питання економічну співпрацю та погрожують згорнути низку спільних проектів у галузі оборони. Чи ризикне Віктор Янукович дратувати Москву напередодні важливих газових переговорів?

З іншого боку за членство в Альянсі – президент та фракція «Наша Україна». Для них це питання національної безпеки. Віктор Ющенко не випадково так довго переконував у цьому лідерів парламентської коаліції під час роботи над Універсалом національної єдності. Відкладення у довгу скриню схвалення плану набуття Україною членства в НАТО ставить під загрозу існування коаліційного уряду, до якого входять «нашоукраїнці».

В самому Альянсі як і раніше говорять, що членство в блоці – це внутрішня справа України. Навіть якщо новий уряд вирішить відкласти цей крок, або взагалі не вступати в НАТО, країни-учасники й надалі готові співпрацювати з Україною. В цьому в чергове запевнив посол США Вільям Тейлор:

«Сполучені Штати хочуть бути впевненими, що українці повністю розуміють, що це означатиме для вашої країни бути членом НАТО. Яку це накладає відповідальність, які надає переваги і що за це доведеться платити. Якщо ваш уряд вирішить, що Україні слід бути в НАТО, ми повністю підтримаємо таке рішення».

Питання НАТО не повинно розколювати країну. Тейлор переконаний, заради єдності країни, членство в Альянсі можна й перенести.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG