Спеціальні потреби

Буш визнав існування таємних в’язниць ЦРУ


Президент США Джордж Буш заявив, що таємні в'язниці Центрального Розвідувального Управління таки існували. Там, - каже він, - і допитували ймовірних терористів.

Президент США наголосив, що такі центри були створені для здобуття інформації, спроможної попереджати терористичні атаки. Фактично вперше Джордж Буш визнав, що таємні в'язниці ЦРУ таки існують. Чутки про наявність таких закладів викликали торік напруження між Сполученими Штатами і деякими європейськими союзниками. Керуючись міркування безпеки, президент США не назвав конкретно причетних країн. Натомість він сказав, що усіх в'язнів ЦРУ переведено до в'язниці Ґвантанамо на Кубі, яке підпорядковане Пентагону. «Деякі запитують: чому саме зараз ви призналися, що центри існують. На те є дві причини. По-перше, ми в основному закінчили допити утримуваних. А щоб розпочати процес притягнення їх до судової відповідальності, ми повинні заявити про їх існування», - сказав він.

За словами Буша, доля таємних в'язниць опинилися під знаком питання через постанову Верховного суду США, який зобов'язав уряд дотримуватися третьої статті загальних положень Женевських Конвенцій. За словами Буша, це обмежує спроможність адміністрації розслідувати дії терористів військовими комісіями. Буш також вказав на невиразність вжитих у статті формулювань, що могло б привести до несправедливих переслідувань американців. «Отже я прошу Конгрес схвалити закон, який би окреслив для наших військовослужбовців правила ведення війни з тероризмом. По-перше, я прошу Конгрес ухвалити список конкретних дій, які б за відповідним законодавством трактувалися як злочини. І тоді наші службовці могли б ясно знати, що саме заборонено у поводженні з ворогами терористами», - додав президент США.

Він також сказав, що часто лише самі терористи можуть служити джерелом інформації. А тому він вважає, що слідчим треба дозволити вдаватися до всіх допустимих методів отримання такої інформації. Президент пояснив, що нині в Ґвантанамо утримуються 455 в'язнів. Він не погоджується з твердженням, що це невинні люди, над якими там знущаються. Однак Шамі Чакрабарті з британської правозахисної організації «Ліберті» каже, що існування в'язниці Ґвантанамо виставляє американців у непривабливому світлі. «Це служить грандіозним інструментом в руках людей, які прагнуть вербувати терористів для атак як на американців, так і громадян Великобританії. Нам відомо це з коментарів смертників перед тим, як учинити криваву атаку на Лондон минулого літа», - говорить вона.

Серед переведених ЦРУ до в'язниці Ґвантанамо особливо небезпечних злочинців - Халід Шейх Могаммед - ймовірний організатор атак 11 вересня у США. Президент Буш заявив, що Халід разом з іншими має постати перед військовою комісією, якщо Конгрес її ухвалить.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG