Спеціальні потреби

Нафтогаз запевняє, що газу буде досить


До початку опалювального сезону в українських підземних газосховищах буде достатньо палива для забезпечення безперебійних експортних поставок. Однак паливо для внутрішнього споживання Україні доведеться купувати виключно у посередників. Це стало зрозуміло після того, як Туркменістан - один із головних газових партнерів України, вирішив продати все своє паливо російському «Газпрому».

Закачування палива до українських підземних газосховищ йде із випередженням плану – 120 мільйонів кубів щодня. Тоді як минулого року ця цифра була на чверть меншою. За даними державної компанії Нафтогаз, на 1 вересня в сховищах накопичено майже 20 мільярдів кубометрів газу. Це дозволяє керівництву НАКу заявити, що до середини жовтня, тобто початку опалювального сезону, запас палива буде понад 24 мільярди кубів.

У Нафтогазі кажуть - цього буде достатньо, аби в зимовий період не тільки постачати газ українським споживачам, але й гарантує безперешкодний транзит російського газу до Європи. Раніше урядовці європейських країн висловлвали стурбованість недостатнім рівнем закачування газу у підземні сховища і побоювалися, що це призведе до несанкціонованого відбору призначеного на екпорт російського палива.

Експерти кажуть – нині найбільша проблема для України – де взяти до кінця року 8 мільярдів кубів газу, яких не вистачає для балансу споживання країни. Урядовці сподівалися домовитися про постачання палива із Туркменістану. Однак той продав майже всі наявні обсяги російському Газпрому. Причому за ціною 100 доларів за тисячу кубів. Це майже вдвічі дорожче, ніж у першому півріччі. Відтак, кажуть оглядачі, Україні не варто розраховувати на прямі контракти із Ашхабадом. Тим більше, що російсько-туркменський контракт розрахований принаймні на три роки. На цей же термін зафіксована й ціна газу. Скоріш за все відтепер українцям доведеться купувати середньоазійське паливо виключно у посередників, зокрема компанії РосУкрЕнерго. З урахуванням плати за транзит, ціна газу може складати щонайменше 135 доларів.

Тим часом в українських медіа з`явилося повідомлення, що Газпром попросив експертів зробити оцінку вартості українських газорозподільчих компаній та пакету акцій Укрнафти, який знаходиться у держвласності. Російська монополія ніколи не приховувала бажання отримати у власність українські активи. Особливо, магістральні газопроводи, якими газ перекачується до Європи. До цього часу Київ заперечував можливість їх продажу. Мовляв, «для чого продавати курку, яка несе золоті яйця». Але нині позиції українських переговорщиків виглядають значно слабше. Оглядачі не виключають, що у питанні власності Україні доведеться робити якісь поступки.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG