Спеціальні потреби

Чи спалахне громадянська війна в Іраку?


Для дедалі більшої кількості експертів, посилення міжконфесійної ворожнечі в Іраку стає сигналом про необхідність зміни американської стратегії в цій країні. Зростають побоювання, що там спалахне повномасштабна громадянська війна.

Водночас Президент Буш виключив можливість виведення американських військ звідти, посилаючись на те, що це перетворило б Ірак на пристанище для терористів. Щодня з Іраку надходять повідомлення про загибель десятків осіб, вибухи замінованих автомобілів і бомб. Все частіше теракти чинять під час шиїтських релігійних зібрань. Те, що колись було війною проти заколоту арабів-суннітів, зараз перетворюється на кривавий міжконфесійний конфлікт між суннітами і шиїтами, в якому американські війська опинилися поміж двох вогнів. Джеймс Філіпс - вашингтонський експерт з близькосхідних питань називає становище в Іраку не повномасштабною, а радше тліючою громадянською війною.

Підставою для такого висновку є загибель тисяч осіб у міжконфесійних сутичках після вибуху священної для шиїтів мечеті в лютому місяці цього року. Відтоді американська військова стратегія зосереджувалася на створенні іракської армії, спроможної самостійно гарантувати безпеку. Але наразі цього недостатньо, каже американський експерт Стівен Бидл: «Це ми думаємо, що будуємо іракську національну армію. А сунніти думають, що ми озброюємо шиїтів проти них, і вважають національні збройні сили відгодованою шиїтською міліцією. А з просиленням таких сунітських угруповань посилюється спротив суннітів, бо йдеться про виживання їхньої громади».

І сунніти вдаються до збройної відповіді - підкладають вибухівку, висаджують в повітря автомобілі. А шиїти, за допомогою каральних загонів, розстрілюють їх на місці. Ескалація міжконфесійної ворожнечі призводить до закликів терміново змінити американську стратегію. Сенатор-демократ Джозеф Байден пропонує план децентралізації іракського уряду і виведення американських військ. Однак Джордж Буш відкинув будь-які пропозиції про виведення військ. ''Будь-який натяк на те, що ми маємо намір вийти звідти до завершення місії, просто активізує терористів і посіє плоди сумніву в людях, які відтак уникатимуть ризику, необхідного для створення громадянського суспільства'', - говорить Буш.

Тим часом уряд премєр-міністра Нурі аль-Малікі намагається досягти політичного компромісу з представниками різних угруповань, прагнучи уникнути насильства. Однак досі йому мало що вдалося. На думку Джеймса Філіпса з Фонду Спадщина, для цього, непевно, треба більше часу. А між тим, - вважають експерти, - через поступове зростання міжконфесійного насильства Ірак може потрапити в зону, звідки повернення до мирного співіснування вже не буде.

XS
SM
MD
LG