Спеціальні потреби

Чи забезпечать миротворці мир у Лівані?


У резолюції, що поклала край конфліктові між Ізраїлем та бойовиками Гезболи, передбачається розгорнення 15 тисяч військових у Лівані. В країні уже перебуває дві тисячі солдатів у рамках тимчасових сил ООН.

Але чи така велика кількість солдатів гарантуватиме втримання перемир'я в регіоні? Генеральний секретар ООН Кофі Аннан у вівторок побував на півдні Лівану. Адже саме там будуть розгорнуті тимчасові міжнародні сили. Їхнє завдання - допомагати ліванській армії перебрати контроль над районом, де з часу виведення ізраїльських сил у 2000-му році домінують бойовики Гезболи. Експерти кажуть, що ключем до втримання перемир'я є чітко визначений мандат миротворчих сил. На думку професора університету імені Джонса Гопкінса Вільяма Зартмана, миротворці, які виконують лише наглядову місію, не є ефективними, зокрема в умовах, коли йдеться про конфлікт між державою і войовничим угрупованням. «У ситуації між Ізраїлем і Ліваном присутність миротворців допомогла. Але між Ізраїлем і Гезболою у Лівані, вона не спрацювала», - говорить він.

Професор додає, що миротворцям необхідно мати чіткі інструкції щодо особистого захисту і оборони цивільних, аби уникнути непорозумінь, як це було у Демократичній республіці Конго: «Миротворцям урешті решт дозволили захищати себе, але не населення довкола них. Тож люди питалися: «Що ви тут робите? Яка з них користь? Вони не допомагають нам. Вони не зупиняють громадянську війну». У результаті миротворці втратили довіру місцевого населення».

Професор Зартман вважає, що від сил ООН у Лівані вимагатимуть більше аніж ролі спостерігачів. «Мається на увазі втримання припинення вогню і роззброєння Гезболи. Як ми побачили у Сомалі, не можна роззброїти, якщо ти не підготовлений до бою. Адже люди зі зброєю у руках, бодай деякі з них, чинитимуть опір», - говорить він.

Між тим колишній посол США до Ємену Артур Гьюз каже, що правила миротворчих операцій були найкраще з'ясовані у звіті ООН 2000-го року. У документі рекомендується мати напоготові як військових, так і цивільних, яких можна швидко мобілізувати. «Але цього не було зроблено через небажання країн надсилати свої сили у політично нестабільний регіон. Це також пов'язано з іншими проблемами, і не тільки суверенітетом. Жодний уряд не хоче, аби його військові опинилися у небезпечній ситуації, зазнати втрат, хіба що у тому випадку, коли заздалегідь відомо, що це професійна операція, успіх якої гарантований, і вона важлива не лише для міжнародного співтовариства, але й для національних інтересів та міждержавних відносин», - додає він. Гьюз каже, що сподівається на успіх миротворчих зусиль у Лівані: «Але для цього треба багато військових. Необхідно мати 15 тисяч, щоби розгорнути їх у всіх місцях, і щоб вони сприймалися серйозно Гезболою чи іншими угрупованнями у Лівані - сирійськими або іранськими, якщо ООН претендує на успіх».

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан сказав, що європейці зобов'язалися надіслати до Лівану понад дев'ять тисяч військ. Ще кілька тисяч обіцяли надати ісламські країни.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG