Спеціальні потреби

В Іраку катастрофічно не вистачає бензину


Як це не парадоксально звучить, а в багатому на нафту Іраку катастрофічно не вистачає бензину. Експерти кажуть, що іракська економіка потерпає від зменшення поставок субсидованого пального та підвищення цін на нього.

Та разом з тим, бензин вдосталь можна придбати на чорному ринку країни, щоправда - втридорого. На державних заправках у місті Ірбиль бензин продають менш як за 25 центів за літр. Уряд встановлює ціну й субсидує витрати. Однак, постачання цього дешевого пального зменшується. Заправні станції вимушені нормувати продаж пального. Водночас на стихійному чорному ринку є досить бензину. Наразі цей бензин коштує долар за літр. Таксист Гамза Карем каже, що нестача пального на офіційних заправках й зростання цін на чорному ринку тісно пов'язані між собою. «І де вони беруть пальне, щоб продавати на вулицях? Напевно приносять з державних заправок, адже вони його можуть дорожче продати», - говорить він.

Абдула Мала керує цим постачальним складом на чорному ринку. Він визнає, що купував на іракських нафтопереробних заводах пальне, яке призначалося для державних заправок. Він говорить так: «Я платив 300 іракських динарів за літр, коли офіційна ціна була 250 динарів. Я заплатив і перевіз пальне власноруч». Економісти вважають, що дедалі більша корупція у межах програми субсидування пального є лише однією з причин, чому уряд повинен дозволити вільному ринку визначати ціну на бензин. Професор економіки Салааддинського Університету Могамед Барварі каже, що така програма коштує мільярди доларів іракському уряду: «За кожен літр бензину уряд платить один долар 50 центів субсидії. Якщо ми візьмемо 10 мільйонів літрів, помножені на долар 50 центів, то це вже буде 15 мільйонів доларів лише для Курдистану. Якщо ж порахувати для усього Іраку, то це буде від 2 до 3 мільярдів доларів. Ми б могли використати ці гроші для будівництва та інших програм».

Професор Барварі каже, що згодом субсидії повинні бути скасовані. Він вважає, що ціна пального має піднятися, щоб енергетична промисловість змогла збільшити постачання, збудувавши більше нафтопереробних заводів та заправних станцій для того, аби задовольнити попит.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть NASAMS і Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG