Спеціальні потреби

Реакцiя українцiв у США на подiї в Українi


Своїми поглядами на останні подiї в Українi подiлилися керівники двох впливових у США дiаспорних організацій - голова Українсько-американської координаційної ради Ігор Ґавдяк та президент Українського конгресового комiтету Америки Михайло Савків. З ними ми розмовляли пiд час прямого включення мiж Голосом Америки та українським телеканалом Тонiс. Ведучим у Вашингтоні був Андрій Годованець, у київськiй студії Тонiсу працювала Ірина Король. Просимо переглянути запис розмови. Однак звертаємо увагу, що запитання, якi ставили нашi колеги в Києві, з технічних причин у записi не є чутиними. Їх можна прочитати у розшифровцi прямого включення, яку подаємо нижче.

Тонiс: Українська діаспора пильно стежила за помаранчевою революцією i очевидно не з меншою увагою спостерiгала за подiями, якi завершилися минулого тижня затвердженням на посадi прем`єр-мiнiстра Вiктора Януковича. Як такий розвиток подiй сприймають українці у Сполучених Штатах, про це ми зараз поговоримо з нашими колегами в Голосi Америки у Вашингтоні, де на прямому зв’язку з нами Андрій Годованець. Вітаємо Андрію.

Голос Америки: Вітаю, Iрино. Так, щоб з`ясувати це питання, ми запросили до нашої студії двох відомих представників української діаспори у США - голову Українсько-американської координаційної ради Ігора Ґавдяка та президента Українського конгресового комiтету Америки Михайла Савківа. I вiдразу перейдемо до запитань: Ющенко – президент. Янукович – прем`єр-мiнiстр. Такого розвитку подiй мало хто передбачав в Українi i тим більше в дiаспорi. Пане Iгоре, Ваша реакцiя?

Ігор Ґавдяк: Я думаю, що більшість української діаспори в Сполучених Штатах Америки були дуже розчаровані тим, що пан Янукович став прем’єр-міністром. Але здається мені, що ми ще більше були розчаровані виборами в березні, бо ми вважали і сподівалися, що блок Наша Україна багато краще вийде, як вийшов після цього. Можна було всього вже сподіватися.

Голос Америки: А якщо не говорити про вибори у березні, а саме про події, які сталися минулого тижня, то чи українська громада розділилася в своїх думках – чи одностайно «проти», чи одностайно «за»?

Ігор Ґавдяк: Я думаю, більшість української громади проти сьогоднішнього уряду, але також є голоси, які починають казати, що для Президента Ющенка не було іншого виходу, взявши до уваги результати власне демократичних виборів в березні, взявши до уваги особу пана Мороза, на якого не можна було помаранчевим силам цілком покладатися.

Голос Америки: Ваша особиста думка така ж, як і у діаспори в цілому?

Ігор Ґавдяк: Моя особиста думка також така.

Голос Америки: Пане Михайле, а Ви що думаєте з цього приводу?

Михайло Савкiв: Ви знаєте, я вважаю, що пан Ігор сказав правду щодо того, що діаспора дійсно розчарована, але зважайте також, що наша діаспора працює з американським урядом, з американським Конгресом. Я вже мав деякі розмови з представниками американського Конгресу і уряду. Вони також трошки розчаровані цими подіями, не знаючи, який вплив це матиме для подальшого розвитку відносин між двома країнами.

Голос Америки: Але американський уряд, наскільки я пам’ятаю, заявляв, що він працюватиме з будь-яким українським урядом, обраним демократично.

Михайло Савкiв: Я це розумію. Навіть, посол США Вільям Тейлор вже зустрівся з Президентом Ющенком і сказав, що ми будемо з будь-яким урядом працювати. Я це розумію. Але з іншої сторони, працювати в якому напрямку? Тобто, в напрямку Україна в СОТ, в напрямку Україна в майбутньому до НАТО, в напрямку Україна до євроатлантичних структур?

Голос Америки: Тобто, тут Америка ще не визначилась.

Михайло Савкiв: Так.

Голос Америки: Пропоную дати слово Києву. Ірино, чи є запитання?

Тонiс: Прем`єр-мiнiстр Янукович заявив, що першi закороннi подорожi, в якi вiн вирушуть – це Брюссель, Москва та Сполучені Штати. Цiкаво, як українці в Америцi збираються його вiтати?

Ігор Ґавдяк: Ну я думаю, ми його привітаємо як прем’єр-міністра України. Не як особу пана Януковича, а як того, хто представляє уряд України. Ми його чемно привітаємо, але матимемо до нього деякі гострі, я би сказав, запитання.

Михайло Савкiв: Згідний, згідний. Але з другої сторони також, ми від Українського конгресового комітету Америки вже надіслали листа до нового прем’єра Януковича з деякими зауваженнями щодо реформи його уряду і щодо політики його уряду. То я думаю, що також будемо вітати його як главу уряду, але все ж таки, напевно, будуть деякі теми для обговорення.

Тонiс: Якi питання українська діаспора збирається задати Вiктору Януковичу?

Ігор Ґавдяк: Я думаю, що найперше, ми би йому поставили питання, чи він дійсно буде дотримуватися Універсалу національної єдності в питаннях мови, в питаннях зближення до європейського суспільства, до НАТО? Якою буде його політика у тих, власне, аспектах.

Михайло Савкiв: Ви знаєте, цікава ситуація є щодо вступу України до НАТО. Це, очевидно, є в майбутньому, але все ж таки інші країни колишнього Варшавського пакту або Радянського Союзу також мали референдуми в їхніх країнах. Але ті уряди також намагалися поінформувати народ про те, що це є НАТО. Зараз, я розумію, що Україна хоче робити референдум, але все ж таки треба інформувати народ, що це є НАТО і як це може допомогти Україні.

Голос Америки: В мене є питання скоріше не до зовнішньої політики, а до внутрішньої. Зокрема, якщо ви пам’ятаєте, дуже гостро дискутували з приводу мовного питання, тобто, статусу російської мови в Україні. В Україні побутує думка, зокрема у центральній та східній її частинах, що українська діаспора в Америці, та в цілому по світі, дуже негативно ставиться до російської мови. Чи дійсно воно так, пане Ігоре?

Ігор Ґавдяк: Ні, ми шануємо російську мову. Це дійсно мова великого народу, великої літератури і тому подібне. Ми вважаємо також, що в тих областях, де українці чи громадяни України спілкуються російською мовою, вони мають далі право спілкуватися російською мовою. Але ми також вважаємо, що для того, щоб загоїти цей розкол в Україні, який існує між західною, центральною, східною та південною Україною, одним з важливих аспектів є, щоб розвивалася українська державна мова, бо то об’єднує народ. Знаємо, в тих державах, де є подвійна мова, так як в Канаді, завжди є різні непорозуміння і різні сутички. Це роз’єднує державу. То ми вважаємо, що українська мова має бути єдиною державною мовою. Вважаємо також, що українська мова дотепер була придушена в деяких областях України і потрібно дати їй нагоду вільно розвиватися.

Михайло Савкiв: Ви знаєте, минулого тижня було інтерв’ю з одним конгресменом щодо конфлікту на Близькому Сході. І цей конгресмен сказав, що є один Ізраїль для всіх євреїв, i це означає, що в Україні також є одна Україна для українського народу. І для того народу повинна бути українська мова як державна мова, повинна розвиватися не лише мова, але й також українська культура, бо це є спадщина, це є спадщина цього народу, це є спадщина і наших предків.

Ігор Ґавдяк: Це дуже добрий приклад. До Ізраїлю з’їхалися євреї з різними мовами з цілого світу, а всі сьогодні говорять гебрейською мовою.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG