Спеціальні потреби

Експерт про російсько-українські відносини


З поверненням Януковича до влади багато хто асоціює пожвавлення російсько-українських стосунків. Свій перший закордонний візит Віктор Янукович також планує зробити саме до Москви. Про перспективи російсько-українських стосунків Москви Володимиру Звігляничу розповідає доктор політології Аркадій Мошес, який працює старшим науковим співробітником фінського Інституту міжнародних відносин.

ВЗ: Пане Аркадію, як в Росії і Москві розцінили останні події в Україні, зокрема, повернення Януковича на політичну арену?

АМ: Як не дивно, реакція в цілому досить спокійна, хоча іноді змішана. Є лінія радості, згідно з якою нарешті відбувся тріумф тих сил, які по ідеї мали перемогти в 2004 році, і які немовби-то декларують своїм пріорітетом усіляке поліпшення стосунків з Росією. Разом з тим, особливо в друкованих ЗМІ, є й реалістичний аналіз ситуації, згідно якого у команди Януковича зберігаються з Москвою системні суперечності, питання про ціни на газ не буде легко вирішене, підхід буде такий, що Москва не має так легко повернутися до дешевих цін на газ і до старих стосунків. Тому я б сказав, що реакція досить виважена.

ВЗ: Чи зітхнули з полегшенням в Кремлі в зв’язку з тим, що «примара» кольорової революції для Росії відійшла, так би мовити, в тінь?

АМ: Я думаю, що «примара» кольорової революції для Росії відійшла в тінь вже рік тому, коли з’ясувалося, що оранжева команда не виконує тих надій і обіцянок, які на неї покладались. Я уважаю, що протягом минулого року ця тема -- революцій-- не була актуальною. Ті потенційні, скажімо, напрямки перенесення українського політичного досвіду на російський політичний ґрунт були нейтралізовані вже давно.

ВЗ: Перший візит Януковича буде до Москви. Чого йому очікувати від цього візиту?

АМ: Перший візит--це завжди ознайомчий візит. Я думаю, що і в Москві розуміють, що Янукович за останні два роки все-таки змінився. І Майдан, і все, що відбулося в Україні після дві тисячі четвертого року, не минуло для нього непоміченим. Я гадаю, що йому треба очікувати обережних, прагматичних підходів. Безумовно, ніхто не поспішатиме запропонувати йому повернення до старих формул і обміну економічних преференцій на публічне виголошення політичної лояльності. Газпром провадить зараз жорстку політичну лінію навіть по відношенню до таких союзників Москви, як Лукашенко, тому на мій погляд, слід очікувати жорсткого прагматичного торгу і бути готовим до боротьби.

ВЗ: Чи не є формування такої конфігурації уряду України зрадою ідеалів оранжевої революції, в чому дехто обвинувачує Ющенка?

АМ:На мою думку—ні. Справа в тому, що демократія--вона є демократія, говорити про зраду, коли є певна юридична процедура, узгоджена, вписана до конституційного поля України в четвертому році... я думаю, що в Ющенка великого вибору не було, скажімо, станом на липень-серпень. У нього був вибір станом на березень--відразу після парламентської кампанії--і станом на червень він міг розіграти ситуацію краще, професійніше. В будь-якому випадку виникла б велика коаліція--між регіонами і Нашою Україною, можливо, за участі соціаілістів; в тій коаліції оранжеві ідеї могли б відігравати більшу вагу і оранжеві політики могли б отримати вагоміші позиції. Але ніякої трагедії не трапилося, я б не став забігати вперед, читаючи Універсал, я бачу, що напрямок розвитку України на даний момент збережений, і головне, що б не відбувалося, Майдан і всі ті сили, які він сколихнув всередині України, вони будуть незримо присутні, і стримувати апетити тих людей, які б воліли, скажімо, використати нинішню ситуацію у власних інтересах.

Інше за темою

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG