Спеціальні потреби

НАТО взяв під свій контроль південь Афганістану


Цими днями НАТО перебрав від очолених США коаліційних сил командування над міжнародними силами на півдні Афганістану. Відтепер саме альянс відповідатиме за боротьбу з бойовиками Талібану, діяльність яких невід'ємно пов'язана з виробництвом наркотиків.

Цю пересічену місцевість досі контролюють таліби. Очолені США коаліційні сили так ніколи й не витіснили їх під час кампанії 2001-го року. То ж після п'яти років бойовики перегрупувалися. Тепер вони краще озброєні і краще організовані. І все завдяки торгівлі наркотиками, - кажуть експерти. За їхніми словами, таліби ще за часів правління Афганістаном змушували селян вирощувати мак.

Патрік Ворд з національного центру контролю за наркотиками говорить так: «Вони вимагають від фермерів і своїх спільників, щоби ті вирощувати мак. Дослівно змушують. Селянам дають кредит, і таким чином заганяють у борг. А тоді шантажують і погрожують».

Ворд каже, що вирощування маку приносить талібам багатомільйонні прибутки. За приблизними підрахунками, з афганського маку виробляють 90 відсотків героїну у світі. Уряд президента Гаміда Карзая вдається до заходів, аби припинити культивацію наркозілля. Влада найняла приватну американську фірму, яка повинна знищувати макові поля. Окрім цього Кабул створив для селян програми навчання ремеслу будівельника та столяра. Утім, Патрік Ворд переконаний, що лише підняття економіки вирішить проблему наркоторгівлі. «Гроші, виділені на подібного роду програми, допоможуть лише у короткій перспективі. А ось така довготривала програма, як мистецтво садівництва, стане відчутною через три-чотири роки, коли почнуть з'являтися плоди», - говорить він.

Проблема у тому, що не всі селяни за те, щоб відмовитися від вирощування маку, адже бізнес надто прибутковий. Але це означатиме продовження насильства, - каже командування НАТО, яке перебрало контроль над безпекою на півдні Афганістану. Уперше за 57 років існування альянс опинився перед дійсно складними завданнями - стабілізувати регіон і припинити наркоторгівлю. «Ми йдемо у долини, в райони контрольовані колись ворогом. Ми чинимо на селян тиск. А місцеві старійшини нам кажуть: Де ви були раніше?», - говорить генерал армії США Бенджамін Фріклин.

Військові експерти помітили, що таліби швидко перебрали тактику іракських бойовиків: як підкладення придорожніх мін і засилання нападників-смертників. Минулого місяця в країні вибухнуло 40 мін. У цьому талібам допомагають терористи «Аль-Кайди», але підтримують їх і місцеві афганці. Звичайний огляд селища нещодавно обернувся для британського контингенту шестигодинним боєм. Але як тільки військові залишили село, таліби повернулися. «Свята війна ведеться на ґанках наших домів. Навіть якщо ми забідні воювати в Америці», - говорить талібський командир.

Між тим дедалі частіше у «макових» регіонах південного Афганістану можна побачити патрулі НАТО. Представники міжнародних сил переконані: їх зусилля приведуть до успіху.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG