Спеціальні потреби

Тютюн вбиває більше людей ніж СНІД?


Згідно з передбаченнями Американського онкологічного товариства, цього року від раку помре більше людей у світі, ніж від ВІЛу, туберкульозу та малярії разом узятих.

Багато з цих смертей спричинені тютюном, - стверджують автори двох нових книжок: «Атлас раку» і «Атлас тютюну». У цих атласах багато статистики, карт та графіки, які ілюструють спорідненість раку і тютюну. Автор видання Джудит Макей каже, що кількість захворювань на рак у світі не можна ігнорувати.

«У цьому столітті можемо очікувати близько мільярда смертей від раку, якщо ця тенденція продовжуватиметься. Сьогодні маємо понад мільярд курців. У 2013 році їх кількість зросте до більш ніж півтора мільярда, в основному за рахунок росту населення», - переконаний Макей

Згідно з «Атласом тютюну», майже один мільярд чоловіків та 250 мільйонів жінок палять цигарки. Тютюн, стверджують автори, є єдиним з товарів, що вбиває більше половини своїх постійних споживачів. Звичайно, що багато захворювань на рак, пов'язаних з курінням, можна оминути, - каже голова Американського онкологічного товариства Джон Сефрин: «Дослівно третину усіх захворювань на рак можна було б попередити, якби ми тільки могли розв'язати проблему звикання до тютюну. Інші види раку можна було б оминути, якщо ввести медичні обстеження. Також, якби люди більше займалися спортом, правильно харчувалися та береглися від надмірного перебування на сонці, то можна було б запобігти смертності від раку».

«Атлас тютюну» передбачає, що до 2030 року 85 відсотків усіх курців житимуть у країнах на шляху розвитку. Джудит Макей вважає, що це негативно вплине на економічний розвиток і без цього бідних держав. «Третій світ неспроможний і непідготовлений боротись як з фінансового боку - витрати держави і курця, так і з боку охорони здоров'я. Помітно також, що родини видають менше грошей на харчі, одяг, науку, адже гроші йдуть на цигарки», - каже він.

Утім, ситуація змінюється. 131 країна ратифікувала договір ООН щодо контролю за тютюном, що забороняє його маркетинг, зобов'язує попереджати на упаковці про небезпеку для здоров'я, і пропонує місця громадського користування, де заборонено палити. Документ підписали і Сполучені Штати. Однак Макей каже, що угода не допоможе, якщо уряди продовжуватимуть політику, яка спирається на хибне, як вона твердить, економічне мислення: «Багато держав гадають, що якщо вони оподаткують цигарки, або помістять на них застереження, то це знизить державні прибутки і зробить багатьох безробітними. Тому необхідно, щоби економісти пояснили світові і країнам на шляху розвитку, що дійсно от такі-то фонди прибувають, але ж величезні фонди відбувають. Міністри фінансів часто придивляються до податкових надходжень, але не звертають увагу на коштовні видатки на медицину, здоров'я, а також шкоду, заподіяну суспільству і навколишньому середовищу».

Це - перший випуск «Атласу раку» і «Атласу тютюну». Макей сподівається, що ці довідники допоможуть привернути увагу до проблеми раку та причин, що його викликають.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG