Спеціальні потреби

В Києві пройде Всесвітній форум українців


Українська держава і світове українство розпочинають свої відносини з нової сторінки. Щойно Уряд затвердив державну програму співпраці з українцями за кордоном, яка вперше має бюджетне фінансове забезпечення. З бюджету, зокрема, фінансуватиметься Четвертий Всесвітній форум українців, що відбудеться в Києві 18-20 серпня.

Віднедавна українець за кордоном не лише доля, але й офіційний статус. В Україні почав діяти закон про статус закордонного українця. Як повідомляють у Міністерстві закордонних справ, відповідне посвідчення вже отримали 670 громадян у Росії, Бразилії, Балтії, Європі. Статус дає право на безоплатну візу впродовж п’яти років і – в разі повернення на батьківщину – спрощену процедуру набуття українського громадянства.

Днями зроблено новий крок до зближення України з українською діаспорою, яка, за оцінками, сягає десятків мільйонів. 26 липня Кабінет Міністрів України затвердив Державну програму співпраці з українцями за кордоном. Програма розрахована до 2010 року і, на відміну від попередніх державних програм, вперше має бюджетне фінансове забезпечення. На задоволення культурно-освітніх, інформаційних, соціальних потреб українців за кордоном та на їхній правовий захист виділено близько 77 мільйонів гривень. З них понад 68 мільйонів з держбюджету і решта - з місцевих бюджетів.

За словами українських дипломатів, демократичні зміни в Україні спонукали по-іншому поглянути на співпрацю із закордонними українцями. Говорить начальник Управління МЗС з питань закордонного українства Василь Боєчко:

«Суть новизни полягає в тому, що робота із закордонними українцями з боку держави стала системною, цілеспрямовною і конкретною. Раніше, до минулого року, не було фінансування відповідного з державного бюджету, а саме головне – що це не було одним з головних пріоритетів зовнішньої політики України».

Нову державну стратегію Міністерство закордонних справ планує представити на ІV Всесвітньому форумі українців. Підготовка форуму також фінансуватиметься з бюджету, та й сам захід його організатори планують провести у новому форматі. Говорить голова Секретаріату Української всесвітньої координаційної ради Валерій Рябенко:

«Ми хочемо і сам форум в зміненому форматі, щоб він більш діловим був, а не таким фестивально-розважальним, коли люди збираються, щоб зустрітися, але конкретних речей не вирішують».

Організатори форуму планують вирішувати конкретні речі, зокрема, проблему пенсійного забезпечення українських заробітчан за кордоном. Для цього необхідне укладення двосторонніх договорів з країнами, де працює новітня “четверта” хвиля української еміграції. Про свою участь у форумі вже повідомили делегати від українських заробітчан Данії, Португалії, Іспанії.

Серед інших тем, що обговорюватимуться на з’їзді світових українців, – Голодомор, концепція утвердження української мови в українському закордонні і, звісно ж, політична ситуація в Україні. На форум, що проходитиме в Києві з 18 по 20 серпня, з’їдуться близько однієї тисячі дев’ятисот делегатів і гостей з п’ятдесяти країн світу.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG