Спеціальні потреби

Продовжується обговорення універсалу


Універсал національної єдності - документ, запропонований президентом для підписання всім парламентським силам, сьогодні обговорюють як учасники круглого столу у секретаріаті президента, так і українські парламентарі. Особлива увага до найбільш дискусійних моментів – питання мови та вступу України до НАТО.

У п’ятницю зранку продовжили роботу у рамках круглого столу. Головна мета - не стільки висловитися, скільки відредагувати універсал національної єдності. Головних предметів дискусії два – це статус російської мови та вступ до НАТО. Щодо мови, то регіонали заявляють, що консенсус знайдено:

«Ми за всебічний розвиток української мови, державної мови. Замість цього, в місцях компактного проживання росіян люди мають право розмовляти російською мовою, читати написи російською», - зазначив Микола Азаров.

Що стосується НАТО, то питання залишаються, Азаров відповідає так: «домовимося», однак, поки що з цього приводу не домовилися.

Натомість, в українському парламенті депутати не надто позитивно коментують запропонований Ющенком універсал. БЮТ, який не збирається підписувати цей документ, називає його обгорткою для політичної справи – переформатування коаліції до нової форми:

«Універсал національного єднання – це той папірець, привабливий папірець, в який завертається неприваблива фігура, політично неприваблива фігура Януковича. Ми не будемо брати участь ні в загортанні, ні в орнаментуванні цього паперу», - заявив Андрій Шкіль.

На переформатуванні наголошують і нашоукраїнці. Вони готові бути в більшості з регіоналами, якщо останні підпишуть універсал, а значить задекларують готовність дотримуватись курсу президента, але наполягають на зміні учасників коаліції:

«Ми не будемо формувати коаліцію національного єднання методом приєднання національної коаліції. Тобто, мова іде про формування нової коаліції. Ми вважаємо, що так звана антикризова коаліція безперспективна в зв’язку з тим, що, по-перше, вона створена, на жаль, використанням методів подвійних стандартів з елементами зради», - йдеться в заяві Анатолія Кінаха.

Кажуть, що у нашоукраїнців є розрахунок на те, що комуністи універсал не підпишуть, бо там є чимало пунктів, які суперечать їх програмі. Однак, велике питання, чи погодяться на це регіонали, які не хочуть потрапляти у залежність від пропрезидентської фракції у разі виходу з коаліції комуністів:

«Відсутність комуністів в такій коаліції – це не просто результат ідеологічних розбіжностей, це і тактичний маневр президента, тому що коаліція у складі Нашої України, Партії регіонів і соціалістів повністю буде залежати від настроїв Нашої України. Якщо вони виходять, коаліція розвалюється», - заявив Євген Кушнарьов.

Наступне питання - як від підписаного універсалу підійти до переформатування коаліції, чи оголошувати про нову, чи просто розширювати антикризову. І ще – чи буде записані норми універсалу у програму її дій цієї коаліції, інакше, жодної юридичної сили цей універсал не матиме. Відповіді на ці питання мають дати наступні раунди круглого столу. Скільки їх буде – невідомо.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG